Slovensko dáva na rozvojovú pomoc najmenej z krajín V4 (INFOGRAFIKA)

Európska únia je stále najväčším svetovým darcom rozvojovej pomoci. Minulý rok jej členské štáty darovali viac než 75 miliárd eur.

Európska únia minulý rok poskytla historicky najväčší objem rozvojovej pomoci – viac než 75,5 miliárd eur. Je to o 11 % viac než v roku 2015. Veľká väčšina členských štátov však zaostáva za svojimi cieľmi.

Najviac financií darovalo Nemecko (22,3 miliardy eur), Spojené kráľovstvo (16,3 miliardy) a Francúzsko (8,6 miliardy). V pomere k hrubému domácemu dôchodku bolo najštedrejšie Luxembursko (1 % HND), Švédsko (0,94 %) a Dánsko (0,75 %).

Slovensko zaostáva za väčšinou členských štátov ako aj za ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky. V roku 2016 dalo Slovensko na rozvojovú pomoc 97 miliónov eur (0,12 % HND). Poľsko poskytlo 546 miliónov eur (0,13 % HND), Česká republika 236 miliónov (0,14 % HND) a Maďarsko 141 miliónov (0,13 % HND).

 

1 Comment

 • Myslím, že krajiny v čele rebríčka by mali dávať na rozvojovú pomoc ešte viac. A nekritizovať nové členské štáty. Ktoré nespôsobili v minulosti a ani v súčasnosti drancovanie a rozvrat regiónov, do ktorých rozvojová pomoc smeruje.
  Predovšetkým by ju mali zafinancovať zo ziskov zbrojárske firmy.
  Je úsmevné, pozrieť sa na rozsah rozvojovej pomoci Luxemburska, Ale nemožno ho za ňu obdivovať.
  (Ako krajinu – ktorá bola a je zastúpená medzi daňovými rajmi)
  Tí politici, ktorí by na nové členské štáty hľadeli krivým a zámerne slepým okom, by si mali uvedomiť, že nič neurobili pre to, aby dane zo ziskov plynuli do rozpočtu krajín, kde sa vytvorili.
  Je možné, že mnohé by neboli odkázané na rozvojovú pomoc.

  Štatistiky vytrhnuté z kontextov – nepomáhajú k poznaniu a riešeniu, ale k deformovaniu reality.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA