Solana o americkom protiraketovom systéme

Vysoký predstaviteľ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku (SZBP), Javier Solana, vyzval vo svojom prejave pre Európskym parlamentom (EP) na otvorenie diskusie na úrovni EÚ o pláne USA postaviť komponenty protiraketového obranného systému v Českej republike a v Poľsku.

Pozadie

Prezident USA George W. Bush ešte v roku 2006 navrhol realizáciu protiraketovej obrany na území strednej Európy, ktorá by ju chránila pred potenciálnym nebezpečenstvom z Blízkeho východu. Plán prišiel v čase neutíchajúcich diskusií o iránskom jadrovom programe, ktorý vyvoláva obavy medzinárodného spoločenstva. Prezident Bush urobil z programu jednu zo svojich priorít . Do konca roku 2011 chce Pentagon na území strednej Európy rozmiestniť 10 protiraketových zariadení.

V súčasnosti prebiehajú diskusie o umiestnení komponentov systému v Českej republike a v Poľsku. Oficiálnym cieľom protiraketového „dáždnika“ je zastaviť balistické rakety odpálené z nepriateľských krajín, pričom často sa spomína najmä Irán.

Európske štáty sú v otázke podpory amerického projektu v strednej a východnej Európe rozdelené (viac o tejto téme: EurActiv.sk 07/03/2007).

Otázky

29. marca 2007 vystúpil Javier Solana pred plénom EP, aby prezentoval víziu zahraničnej politiky EÚ na rok 2007. Témami jeho prejavu bola situácia na Blízkom východe (osobitne v Iráne), v Kosove a v Srbsku, východnej Európe a v Afrike. Samostatnou témou bola problematika možnej inštalácie komponentov amerického protiraketového systému v Českej republike a v Poľsku.

Solana apeloval na začatie európskej debaty o americkom projekte slovami: „EÚ nemôže v tejto veci prijať rozhodnutie, nakoľko nie je vojenskou obrannou alianciou, toto vieme všetci. ale súčasne vieme, že máme externú bezpečnostnú politiku, v rámci ktorej môžeme a aj by sme mali otvoriť diskusiu v tejto veci.“ Odvolal sa pri tom na články 11, 16 a 17 Zmluvy o EÚ, ktoré sa dotýkajú bezpečnostnej politiky.

Štvrtkové vystúpenie Solanu pred plénom EP sa uskutočnilo deň pred tým, ako Česká republika otvára oficiálne rokovania s USA o výstavbe radarovej základne.

Solana svoj prejav zakončil slovami: „EÚ sa zrodila pred 50 rokmi ako mierový projekt; a rovnako by ním mala zostať aj naďalej. Ak nebudeme mať na nej všetci svoju účasť, zlyháme. A my všetci chceme byť predsa úspešní.“

Česko a Poľsko boli kritizované najmä ľavicovými západoeurópskymi politikmi. Solana v tejto veci podotkol, že je výsostným právom každej krajiny autonómne sa rozhodnúť, či ponuku USA prijme alebo nie. Zároveň však dodal, že rozhodnutie spomenutých krajín musí byť prijaté s ohľadom na to, aby nebola ohrozená bezpečnosť ostatných štátov EÚ-27. Pred Parlamentom vyhlásil: „V otázkach bezpečnosti, zmluvy garantujú suverenitu členským krajinám. Ale zároveň táto suverenita musí byť kompatibilná so všeobecnými záujmami EÚ v oblasti bezpečnosti.“

Ruský prezident Vladimír Putin označil výstavbu amerického systému v Európe za signál agresie. Ruské varovania prichádzajú v čase, kedy sa Nemecké predsedníctvo chystá otvoriť rokovania o dôležitých otázkach vzájomnej energetickej a obchodnej politiky.

Americký prezident sa snažil ubezpečiť o obrannom charaktere systému, ktorý je namierený najmä voči hrozbe z Iránu, naposledy v stredu 28. marca 2007. Bush telefonoval Putinovi, pri čom jednou z tém boli aj americké plány v Poľsku a Česku. Kremeľ prijal telefonát oboch prezidentov v pozitívnom duchu.

Pozície

Joseph Daul (EPP-ED, Francúzsko) povzbudil lídrov EÚ k pevnejšiemu euro-atlantickému spojenectvu a k intenzívnejšej spolupráci. Rovnako vyjadril svoju dôveru Solanovi ako Vysokému predstaviteľovi pre SZBP.

Martin Schulz (PES, Nemecko)
skonštatoval, že vo svete je veľmi veľa problémov, ktoré je potrebné riešiť. Na adresu amerického protiraketového systému položil v tejto súvislosti rečnícku otázku: „Ktoré z nich dokáže vyriešiť protiraketový systém v Česku alebo v Poľsku? Žiadny! [..] Každý obranný raketový systém problémy len spôsobí, spôsobí nové preteky v zbrojení, na ktoré pôjdu veľké peniaze, ktoré nemáme.“

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka (PES) začiatkom mesiaca pre agentúru SITA uviedol, že bezpečnosť sa "nevytvára stále väčším počtom rakiet". Raketovy systém preto podľa neho nie je len vecou USA a suverénnych štátov, v ktorých je umiestnený. "Je vecou aj ostatných štátov." 

Graham Watson (ALDE, Veľká Británia) naliehal na Solanu, aby vypracoval nejakú agendu v oblasti problému amerického protiraketového systému, lebo inak „bude agenda určená [..] jednotlivými členskými krajinami.“

Jacek Saryusz-Wolksi (EPP-ED, Poľsko), ktorý je súčasne predsedom Výboru EP pre zahraničné záležitosti podporil Solanu vyhlásením: „my [EÚ] nie sme kompetentní rozhodnúť vo veci raketovej obrany, ale máme kompetenciu vo veci diskutovať.“ Po týchto slovách pozval Solanu a generálneho tajomníka NATO Jaap de Hoop Scheffera na diskusiu počas zasadanie Výboru, ktoré sa uskutoční 7. mája 2007.

Javier Solana príspevky poslancov privítal slovami: „Som pripravený pokračovať v diskusii o dôležitých otázkach.“

Nedávne a nasledujúce kroky

  • 29. marca 2007 navštívil Bratislavu podpredseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA admirál Edmund Giambastiani. Počas tlačovej konferencie po návšteve slovenského Ministerstva obrany povedal, že nie je vylúčené, že niekedy v budúcnosti bude aj Slovensko oslovené USA v súvislosti s výstavbou protiraketového systému tak, ako boli oslovené Česko a Poľsko.
  • 30. marca 2007 začínajú oficiálne rokovania medzi USA a Českou republikou o výstavbe radarovej základne, ktorá by mala byť súčasťou americkej protiraketovej obrany.
  • 7. mája 2007 sa zíde Výbor EP pre zahraničné záležitosti, na ktorého zasadanie je pozvaný Vysoký predstaviteľ pre SZBP Javier Solana spolu s generálnym tajomníkom NATO Jaap de Hoop Schefferom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA