Solanova blízkovýchodná „misia – dialóg“

„Aféra s karikatúrami“ naďalej provokuje demonštrácie a šéf diplomacie EÚ Javier Solana sa pripravuje na návštevu Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska a Palestíny v snahe podporiť dialóg a vzájomný rešpekt medzi Európou a islamským svetom.

 

Krátka správa

Javier Solana, vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, sa aktívne pripojil k snahám EÚ utíšiť medzinárodný konflikt spustený karikatúrami proroka Mohameda.

Od 13. do 16. februára sa Solana stretne s lídrami Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska a Palestíny pre „rozhovory namierené na podporu dialógu a obnovenia a posilnenia priateľských vzťahov a vzájomného rešpektu medzi Európou a islamským svetom.“

Pozitívne vzťahy so Západom žiadal 12. februára aj líder Arabskej Ligy Amr Mussa. Podľa neho majú ľudia na aféru zabudnúť, a súčasne je potrebné zabezpečiť, aby sa už neopakovala.

Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Rice zas vyzvala vlády, hlavne v Iráne s Sýrii, aby „konali zodpovedne“. Varovala, že „môžeme čeliť pocitom zúrivosti, a predovšetkým ak ich budú ľudia vyvolávať, môžu sa vymknúť spod kontroly“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA