Špeciálny tím na pomoc Španielsku

Európska únia rozhodla, že rozmiestni špeciálny tím pre pomoc Španielsku, ktoré čelí vstupu nelegálnych imigrantov z Afrického kontinentu na územie EÚ. Tí sa snažia do Španielska dostať cez Kanárske ostrovy.

 

Krátka správa

Komisár pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť Franco Frattini povedal, že Agentúra pre ochranu vonkajších hraníc EÚ (FRONTEX) pošle na Kanárske ostrovy 2 pohotovostné tímy.

Španielske rádio Cadena Ser odvysielalo Frattiniho vyjadrenie, že aj Únia je na probléme zainteresovaná, a preto je pripravená pomôcť pri jeho riešení. Problém nelegálnej imigrácie nie je podľa neho „len záležitosťou Španielska, ale leží na stole celej Únie”.

Zástupkyňa španielskeho premiéra Maria Teresa Fernandez de la Vega navštívila 23. mája Brusel, aby priamo požiadala Úniu o pomoc. Podľa jej slov si s problémom nelegálnej imigrácie miestne autority na Kanárskych ostrovoch nevedia poradiť a preto potrebujú pomoc.

Misia, ktorú vyšle Únia bude hliadkovať medzi pobrežím západnej Afriky až ku Gambii a Senegalu, odkiaľ sa na ostrovy plaví väčšina imigrantov. Za posledných päť mesiacov sa na Kanárske ostrovy dostalo až okolo 7000 imigranov zo Sub-saharskej Afriky. Na pomoci bude participovať 8 členských štátov, ktorých hliadky znemožnia vstúpiť nelegálnym imigrantom na územie EÚ.

Iniciatíva prišla po signáloch, ktoré vysielal Bruselu Madrid nespokojný s nedostatkom solidarity v rámci EÚ ohľadom imigrácie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA