Spoločná obrana „nie je pre všetkých“

Spoločnú európsku obranu si nie je možné predstaviť ako projekt pre všetkých 27 členských krajín, pretože nemajú „podobné ambície“, tvrdí v interview pre EurActiv francúzsky minister obrany Hervé Morin.

Existujú však dôvody a možnosti užšej obrannej spolupráce určitých krajín. „Našou ideou je predložiť na stôl niekoľko návrhov s tým, že si uvedomujeme, že niektoré z nich budú pozitívne prijaté menším počtom krajín ako je všetkých 26.“ Morin podčiarkol, že podobne sa integrácia budovala aj v iných oblastiach.

Morin však verí, že všetkých 27 členov sa dokáže zhodnúť na potrebe zvýšenia povedomia v armáde a verejnosti o potrebe európskych obranných kapacít. Projekt „vojenský Erazmus“, o ktorom hovorí, sa má zamerať na vojenský výcvik, posilnenie výmeny medzi mladými európskymi dôstojníkmi v oblastiach ako koordinácia evakuácie európskych občanov z konfliktných zón, či sledovanie morských oblastí.

„Veríme, že predložené návrhy budú prijaté“, vraví Morin, podľa ktorého dostalo Francúzske predsedníctvo na plánované opatrenia pozitívne reakcie.

Morin je tiež optimistom ohľadom informácie, že Bushova administratíva mení svoj postoj voči európskej obrane. Zo slov Roberta Gatesa, amerického ministra obrany, údajne vyplýva, že „už neexistuje žiadny americký odpor voči vytvoreniu „európskej obrany“. Pochopili, že to znamená zlepšenie globálnych vojenských kapacít.“

Minister vysvetlil, že návrhom „systému, ktorý nemôže nik blokovať“, Francúzske predsedníctvo zabezpečilo, že sa každá členská krajina môže „sama rozhodnúť o svojej účasti“. Napríklad Maďarsko, RumunskoBulharsko nebudú participovať na medzinárodnej prepravnej letke, založenej na strojoch A400M, budú však z nej benefitovať.

Plné znenie vo francúzskom jazyku na portáli EurActiv.fr nájdete na tejto linke.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA