Stop pre Lukašenka

Ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí sa stretli 10. apríla v Luxemburgu, prijali zákaz na vydávanie víz pre vstup 31 členov bieloruského režimu do členských krajín Únie.

 

Krátka správa

Na „čiernej listine” je 31 predstaviteľov bieloruského režimu, ktorých Únia považuje za zodpovedných za zmanipulovanie marcových volieb. Na čele listiny je sám prezident Lukašenko, za ním nasledujú členovia jeho vlády, predstavitelia tajnej služby, sudcovia, šéfovia médií a štátni ideológovia. Rada bude zoznam predstaviteľov režimu postupne upravovať podľa vývoja situácie v krajine.

Sankcie prišli ako odpoveď na priebeh predvolebnej kampane, na manipulovanie výsledkov marcových volieb, na brutálny zásah bieloruského režimu proti demonštrantom a opozícii. Podľa pozorovateľov voľby neprebiehali podľa medzinárodných volebných štandardov a ani Únia ich výsledky neuznala.

Únia zvažuje aj ďalšie sankcie, ktoré by však nemali byť namierené proti bieloruskému obyvateľstvu. Práve naopak. Únia považuje za potrebné uľahčiť prístup občanov Bieloruska k nezávislým zdrojom informácií, nezasiahnutým štátnou propagandou. Jedným z jej cieľov je upevňovanie podpory občianskej spoločnosti a demokratizácii Bieloruska.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA