Summit EÚ-Rusko sa blíži

Budúci týždeň sa uskutoční ďalší zo summitov EÚ-Rusko. Diskutovať by sa malo o nielen o situácii v Gruzínsku, ale i o finančnej kríze a vzťahoch s novým americkým prezidentom, Barackom Obamom.

Ruský prezident, Dmitrij Medvedev, pocestuje 14. novembra do francúzskeho Nice, aby sa zúčastnil na 22. polročnom summite EÚ-Rusko. Ako informuje stránka Francúzskeho predsedníctva, hlavnou témou pre diskusiu bude situácia v Gruzínsku a napĺňanie šiestich bodov prímeria, ktoré medzi Moskvou a Tbilisi sprostredkoval francúzsky prezident, Nicolas Sarkozy. S ohľadom na závery mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa uskutočnil 1. septembra, by mali obe strany zhodnotiť jednotlivé aspekty rusko-európskych vzťahov, ako i priestor pre obnovenie rokovaní o novej Dohode o partnerstve a spolupráci.

Ďalšou témou by mala byť svetová finančná kríza a jej dopady na hospodárstvo. Faktom je, že Rusko nie je len najväčším európskym susedom, ale aj tretím najväčším obchodným partnerom Spoločenstva. V súčasnosti spolupráca medzi členskými krajinami a Moskvou prebieha predovšetkým v štyroch kľúčových oblastiach:

  • hospodárstvo a životné prostredie,
  • sloboda, bezpečnosť a spravodlivosť,
  • výskum a vzdelávanie,
  • kultúra.

Lord Paddy Ashdown, prezident bruselského think-tanku EU-Russia Centre, vydal dnes (7.11.) vyhlásenie, podľa ktorého možno očakávať, že ďalšou z prioritných tém sa stane aj otázka spolupráce EÚ a Ruska s novým americkým prezidentom, Barackom Obamom. Súčasne formuloval niekoľko pozorovaní a odporúčaní, na ktoré by mali Francúzske predsedníctvo a členské krajiny počas summitu pamätať:

  • Augustový konflikt v Gruzínsku považuje šéf EU-Russia centre za všeobecné zlyhanie vzťahov EÚ a Ruska. Podľa neho sa v čase pred konfliktom vyskytlo viacero okamihov, ktoré ho naznačovali. Moskva a Brusel ich však prehliadli.
  • Konflikt medzi Moskvou a Tbilisi dáva za pravdu francúzskym plánom pre posilnenie európskej obrany. Ashdown píše: „Potrebujeme schopnejšiu EÚ, ktorá [..] prevezme väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť v regióne.“ Svoj argument podopiera tvrdením, že aj novozvolený prezident USA, Barack Obama, bude po svojom nástupe do úradu žiadať od Európy jednoznačnejšiu zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť.
  • „Brusel by mal venovať viac pozornosti východnému susedstvu a najmä Ukrajine ponúknuť užšie vzťahy s EÚ. Prečo by mali mať Ukrajinci alebo Gruzínci komplikovanejší vízový režim, než Rusi?“
  • EÚ by mala od nového amerického prezidenta Obamu požadovať intenzívnejší dialóg s Ruskom, ktorý sa počas uplynulých rokov takmer vytratil. Pre úspešnosť bruselských politík je nevyhnutné, aby Medvedev a Obama spolupracovali.

Hlava EU-Russia Center pomenovala rusko-európske vzťahy „stavom neistoty.“ Podľa lorda ide o dôsledok diskusií na kremeľskej pôde, kde jedna názorová strana hovorí, že ruské politiky by mali byť unilateralistickejšie, pričom opačné krídlo vyzdvihuje potrebu spolupráce s EÚ a USA. Súčasne, tandem Medvedev – Putin si uvedomuje, že v čase finančnej krízy bude komplikované financovať silnú armádu. Rusko, na rozdiel od ostatných krajín sveta, nečelí iba hospodárskych a demografickým problémom, ale i „nedostatkom priateľov.“ Podľa šéfa bruselského think-tanku, veľavravnou skutočnosťou je, že iba Nikaragua nasledovala vzor Moskvy a uznala nezávislosť gruzínskych odštiepeneckých provincií.

Ashdown svoje stanovisko uzavrel konštatovaním, že Európa „má mnoho vecí, ktoré by Rusko chcelo.“ Preto vyzval európskych lídrov, aby si vyjasnili svoje spoločné záujmy a snažili sa ich počas summitu presadiť „spoločným hlasom.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA