Summit EÚ-Rusko sa predsa uskutoční

Delegácia lídrov EÚ vedená nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa v piatok 18. mája 2007 stretne s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Spoločne budú diskutovať o širokej palete otázok, od energetickej spolupráce až po širšie otázky zahraničnej politiky vrátane problematiky Iránu a Kosova.

Krátka správa

Summity EÚ-Rusko sa konajú dva razy ročne. Ide o fórum pre diskusiu a riešenie širokého spektra bilaterálnych otázok. Najdôležitejšou z nich je strategická spolupráca v oblasti energetiky. EÚ je odberateľom asi 50% energie poprodukovanej v Rusku. Je teda prirodzené, že sa snaží posilniť energetickú bezpečnosť svojich členských krajín. Deje sa tak prostredníctvom približovania sa a viazania Ruska k EÚ skrz užších vzťahov v oblastiach, ktoré sú pre obe strany strategické. Spoločná pozornosť je venovaná najmä energetickému sektoru s tým spojenému hľadaniu možností integrácie energetických trhov.

Rusko je v otázke modernizácie svojich ropovodov a inej infraštruktúry odkázané na európske investície. V súčasnosti sa rovnako usiluje získať členstvo v Svetovej obchodnej organizácii (WTO).

Rusko ale na druhej strane nie je naklonené myšlienke, že by malo svoje energetické trhy vytaviť zahraničným vplyvom a spraviť ich transparentnejšími. Krajina sa taktiež neponáhľa k zaviazaniu sa k poskytnutiu väčších garancií energetických dodávok pre EÚ. Toto je dôvodom zvýšenej pozornosti zo strany európskych lídrov. Rusko už v minulosti ukázalo, že dokáže využiť energetickú kartu ako nástroj zahraničnej politiky. Napríklad v januári 2006 znížilo dodávky zemného plynu Ukrajine.

Existuje značná neistota o obsahu a úspechu tohoročného summitu. Isté štáty namietajú voči širšej spolupráci a diskusii s Rusmi. Litva odmieta podporiť nadchádzajúce rozhovory kvôli 10-mesačnému kráteniu dodávok zemného plynu pre jednu z jej hlavných tepelných elektrární. Rovnako Poľsko hrozilo vetovaním summitu kvôli sporu s Ruskom ohľadne zákazu dovozu poľského mäsa na ruský trh. Treba však dodať, že poľské vyjadrenia ostali len vyhláseniami politikov a krajina ako taká nevydala žiadne oficiálnu deklaráciu.

V nadväznosti na poľské a litovské sťažnosti, na summit vrhajú tiene aj iné problémy. Ide napríklad o nespokojnosť Ruska s premiestnením vojnového pamätníka z centra estónskeho hlavného mesta Tallinn alebo výhrada EÚ voči násilnému policajnému zásahu počas pokojnej anti-kremeľskej demonštrácie v apríli 2007.  

Začiatkom mája 2007 sa vyskytli špekulácie o tom, že by EÚ mohla vetovať ruskú prihlášku do WTO ak sa vzájomné vzťahy nezlepšia.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA