Švajčiarsko vstúpi do Schengenu

Od 12. decembra budeme môcť do Švajčiarska cestovať bez pasov. Hoci nie je členom EÚ, budúci mesiac sa pripojí k Schengenskej zóne.

Na základe včerajšej dohody sa stane Švajčiarsko 25. členom Schengenského priestoru. Od 15. decembra prestanú kontroly osôb na pozemných hraniciach, k 29. marcu budúceho roku zruší pre občanov Únie aj kontroly na letiskách.

Švajčiarsko však môže členstvo veľmi rýchlo stratiť. Minulý mesiac získali nacionalisti dostatok podpisov na vypísanie referenda o tom, či majú mať občania EÚ aj naďalej právo slobodne sa usadzovať a pracovať v krajine. Ak bude výsledok hlasovania vo februári zamietavý, Únia Švajčiarsku členstvo v Schengenskom priestore suspenduje.

„Ak bude výsledok referenda znamenať, že Konfederácia nebude môcť naďalej uplatňovať princíp slobodného pohybu, pravdepodobne by to znamenalo, že prítomnosť Švajčiarska v Schengene bude prerušená“, varoval komisár pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti Jacques Barrot.

Členstvo v Schengene skomplikuje úzke väzby medzi Švajčiarskom a Lichtenštajnskom, ktoré ostáva mimo zóny. Ich vzájomná hranica sa stane „schengenskou“, takže Švajčiarsko na nej bude musieť zaviesť kamerové sledovanie a mobilné hliadky.

V Schengene je 22 z 27 členských krajín Únie – Cyprus, Británia a Írsko majú výnimku, BulharskoRumunsko sa na vstup ešte nekvalifikovali. Patria do neho aj dve nečlenské krajiny, Nórsko a Island.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA