Tajné väzenia CIA v Rumunsku potvrdené

Fax egyptského ministra zahraničných vecí zrejme potvrdil existenciu väzníc CIA na európskom území.

 

Krátka správa

Švajčiarsky týždenník SonntagsBlick obdržal od švajčiarskej tajnej služby fax, ktorý zachytil nótu egyptského ministra zahraničných vecí Ahmeda Abu Gheita egyptskému veľvyslanectvu v Londýne.

Podľa egyptského faxu bolo približne 23 irackých a afgánskych väzňov vypočúvaných na rumunskej vojenskej základni Mihail Kogalniceanu na čiernomorskom pobreží. Dokument, ktorý odcitovali aj nemecké denníky Frankfurter Allgemeine Zeitung a Süddeutsche Zeitung, naznačil, že ďalšie tábory CIA sa nachádzajú v Bulharsku, Kosove, Macedónsku a na Ukrajine.

Eurokomisár pre spravodlivosť Franco Frattini minulý mesiac vo svojom príhovore k europoslancom uviedol, že dostal oficiálnu odpoveď od rumunského premiéra, v ktorej odmieta obvinenia, že jeho krajina je sídlom tajných väzníc.

Podozrenia z existencie tajných väzníc CIA vo východnej Európe pre podozrivých teroristov sa po prvý krát objavili v novembri 2005 v americkom denníku Washington Post, mimovládna organizácia Human Rights Watch následne označila ako potenciálne miesta táborov Rumunsko a Bulharsko.

Komisár Frattini naznačil, že ak sa podozrenia potvrdia, členské štáty EÚ, ako aj kandidátske krajiny ako Rumunsko a Bulharsko čakajú sankcie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA