Trojka začína s kyvadlovou diplomaciou

Zástupcovia USA, EÚ a Ruska sú pripravení zahájiť prvú fázu kyvadlovej diplomcie, s cieľom priviesť Belehrad a Prišinu k dohode.

Krátka správa

V Londýne sa včera (9. augusta 2007) stretli vyslanci Spojených štátov, Ruska a Európskej únie. Ich misiou je dohliadať nad novou etapou úsilia medzinárodného spoločenstva pri hľadaní odpovede na otázku, aký bude budúci štatút Kosova. Britské ministerstvo zahraničia, ktoré predsedá stretnutiu oznámilo, že schôdza nemá na programe žiadnu fixnú agendu, má len pripraviť základný rámec pre ďalšiu prácu „trojky“ pre rokovania s partnermi z Balkánu.  

Wolfang Ischinger, nemecký diplomat menovaný za zástupcu Únie pri rokovaniach, opísal stretnutie ako dobrý základ pre náročnú misiu. „Úspech rokovaní bude úspechom Belehradu a Prištiny. Naopak, zlyhanie rokovaní bude aj ich zlahaním“, povedal Ischinger.

Trojka nemá podľa Ischingera v pláne navrhovať žiadne nové riešenia, kedže na stole stále leží Ahtisaariho návrh, ktorý západné krajiny stále pokladajú za najlepšie z možných riešení.

Dnes sa vyslanci presunú do Belehradu aby sa stretli so srbským prezidentom Borisom Tadičom a premiérom Vojislavom Koštunicom a následne v nedeľu budú pokračovať do Prištny na rokovania s albánksymi lídrami. Generálny tajomník OSN očakáva správu trojky o výsledkoch rokovania do 10. decembra tohoto roku. SrbskoRusko však zastávajú názor, že by rokovaniam nemali byť kladené umelé limity. Zástupcovia medzinárodného spoločenstva pôsobiaci Kosove, však varujú, že ak sa záležitosť v dohľadnej dobe nevyrieši, bezpečnostná sitácia v oblasti sa môže zhoršiť.

V počiatočnje fáze sa Kontaktná skupina rozhodla pre formu tzv. kyvadlovej diplomacie. Obáva sa totiž, že rokovania tvárov v tvár by mohli viesť k zlyhaniu, ako sa tomu stalo v prípade konferencie v Rambouillet v 1999, ktoré predchádzalo bombardovaniu Srbska silami NATO.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA