Turecko prestalo plniť časť dohody s EÚ o migrantoch

Vo februári zaznamenal Frontex takmer 11 000 nelegálnych migantov.

Turecko už neplánuje spätne prijímať žiadnych ďalších migrantov z Grécka, ako sa zaviazalo v príslušnej dohode s EÚ. Vyplýva to zo stredajšieho vyjadrenia tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla pre turecký televízny kanál 24 TV, ktoré citovali dnes viaceré médiá.

Popri oznámení tohto kroku Čavušoglu pohrozil aj úplným vypovedaním dohody s EÚ, k čomu podľa neho môže Ankara kedykoľvek jednostranne prikročiť.

Turecko chce uvoľnenie vízového režimu

„Odteraz môžeme hovoriť: Neplníme to a už to neplatí,“ citovala slová ministra rakúska stanica ORF.

Čavušoglu v uvedenom vyjadrení vyčítal Európskej únii, že nerealizuje sľubované uvoľnenie vízového režimu s Tureckom, čo Ankara považuje za „nutnosť“.

ORF v tejto súvislosti pripomenula, že Turecko v poslednom období opakovane pohrozilo vypovedaním dohody o migrantoch. Minister pre európske záležitosti Ömer Čelik v stredajšom rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že je načase túto dohodu prehodnotiť.

Únia sa dohody drží

Európska únia bude naďalej napĺňať migračnú dohodu s Tureckom, vyhlásil dnes hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Zareagoval tým na otázku, ako sa Únia zachová po tureckom odmietnutí prijímať migrantov z Grécka a hrozbe, že úplne vypovie migračnú dohodu.

“Naďalej sme odhodlaní plniť dohodu medzi EÚ a Tureckom,” skonštatoval Schinas. Dodal, že táto dohoda je založená na vzájomnej dôvere a na jej napĺňaní.

“Očakávame, že obe strany budú plniť svoje záväzky, pretože je to v obojstrannom záujme, a aj v záujme utečencov,” vysvetlil hovorca eurokomisie.

Vzťahy chladnú

Po ochladení vzťahov medzi Ankarou a Bruselom, ktorý kritizuje represie tureckej vlády po vlaňajšom neúspešnom puči, turecké strana viackrát avizovala prehodnotenie dohody o nelegálnej migrácii. V praxi však k tomu ešte nedošlo.

Spory medzi EÚ a Ankarou najnovšie eskalovali po sérii zákazov vystúpení tureckých politikov na politických zhromaždeniach tureckých komunít v Nemecku a Holandsku.

Únia podmieňuje zavedenie bezvízového režimu pre Turkov splnením množstva podmienok vrátane reformy kontroverzných protiteroristických zákonov, čo však Ankara odmieta.

Nárast počtu nelegálnych migrantov

Výzva na prehodnotenie migračnej zmluvy zo strany Turecka prišla krátko pred tým, ako Európska pohraničná agentúra Frontex zverejnila najnovšie čísla nelegálnych migrantov, ktorí prekročili hranice EÚ.

Frontex zaznamenal vo februári na troch hlavných migračných trasách vedúcich do Európskej únie dovedna asi 10.900 prípadov nelegálneho prekročenia hraníc.

Veľká väčšina prípadov (9000) sa týkala trasy vedúcej cez strednú časť Stredomoria do Talianska. Zvyšok predstavovali migranti, ktorí prišli na grécke ostrovy a do západobalkánskych krajín.

Oproti januáru išlo o 46-percentný nárast, k čomu prispel najmä zvýšený prílev migrantov z Bangladéša do Talianska. Bangladéšania pritom často prichádzajú s pracovnými vízami do líbyjského Tripolisu, kde následne zaplatia prevádzačom, aby sa dostali do Európy.

Do Talianska prišlo vo februári aj veľké množstvo Guinejčanov, uvádza sa v stredajšej správe Frontexu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA