Ukrajina musí, Bielorusko nie

Ukrajinská delegácia včera odcestovala do Moskvy, aby rokovala o zaplatení faktúr za doteraz dodaný objem energetickej suroviny a aby si zabezpečila bezpečnosť dodávok pre rok 2009. Zatiaľ čo ruský prezident zopakoval, že Ukrajina musí zaplatiť, Gazprom oznámil, že Bielorusko bude v budúcom roku plyn nakupovať lacnejšie.

Delegácia ukrajinských poslancov cestovala včera (28.12.) do Moskvy, aby diskutovala o probléme nezaplateného dlhu za plyn dodaný štátnym monopolom Gazprom. Skupina, ktorú vedie predseda parlamentu, Volodimir Litvin, sa mala stretnúť s predsedom Štátnej Dumy, Borisom Gryzlovom, predsedom hornej komory, Sergejom Mironovom, ako i s ďalšími ruskými lídrami, informovala agentúra RIA Novosti.

„Ak nechcú, aby ich ekonomika trpela pre ruské sankcie, dlh by mal byť zaplatený do posledného rubľa. Situáciu nemožno dlhšie tolerovať,“ povedal ešte pred Vianocami ruský prezident Dmitrij Medvedev, cituje RIA Novosti. Podčiarkol tak hrozbu ruského monopolu Gazprom, ktorý vydal stanovisko, že ak sa nenájde spôsob na zaplatenie dlhu vo výške viac ako 2 mld. dolárov, firma nepristúpi na kontrakt o dodávkach pre rok 2009 (EurActiv 19/12/08).

Zatiaľ, čo sa od Ukrajiny požaduje, aby zaplatila „do posledného rubľa,“ Bielorusko by mohlo v budúcom roku nakupovať zemný plyn o 60-67% lacnejšie, než sa pôvodne stanovilo v zmluve o dodávkach pre rok 2009, očakáva Alexander Lukašenko. Hovorca spoločnosti Gazprom, Sergej Kuprianov, v sobotu (27.12.) oznámil, že Minsku sa bude predávať plyn lacnejšie ako dôsledok svetovej finančnej krízy a pádu cien energetických surovnín na svetových trhoch. „Nie je dôležité len stanoviť cenu, ale je dôležité aj získať peniaze, takže spravíme istý kompromis,“ komentoval Kuprianov zníženie ceny pre Bielorusko, uviedla agentúra RIA Novosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA