Ukrajina sa opäť zmieta v politickej kríze

Prozápadná vládna koalícia v Kyjeve čelí možnému kolapsu. V utorok mimoriadny snem strany prezidenta Juščenka hlasoval za odchod z koalície s premiérkou Tymošenkovou. Dve kľúčové osobnosti Oranžovej revolúcie vstupujú do konfliktu tesne pred summitom EÚ-Ukrajina.

Rusko-gruzínsky konflikt si vyžiadal ďalšiu obeť. Veľmi pravdepodobne sa ňou môže stať súdržnosť vládnej koalície na Ukrajine. Prezident Viktor Juščenko obvinil v auguste premiérku Júliu Tymošenkovú, že svojím mlčaním počas vojny medzi Moskvou a Tbilisi nadržiavala tandemu Dmitrij Medvedev – Vladimír Putin (EurActiv 21/08/08). Ukrajinský prezident obvinil premiérku zo zrady národného záujmu. Tymošenková odpovedala, že jej postoj bol v súlade s líniou, ktorú presadzuje EÚ. Súčasne nechcela, aby sa aj Ukrajina stala jednou zo strán otvoreného konfliktu.

Vedenie Juščenkovej strany Naša Ukrajina/Ľudová sebaobrana sa zišlo v utorok (2.9.) a neskoro v noci odhlasovalo odchod z koalície, ktorý vytvára s Blokom Júlie Tymošenkovej. Súčasne padli na adresu predsedníčky vlády ďalšie obvinenia, že sa v spolupráci s proruskou Stranou regiónov Viktora Janukovyča snaží obrať prezidenta o právomoci a presunúť ich na jednotlivých ministrov.

Viktor Juščenko vystúpil včera (3.9.) v mimoriadnom televíznom prenose a divákom oznámil, že je pripravený vydať dekrét, ktorým rozpustí parlament, ak sa nepodarí vytvoriť novú väčšinovú koalíciu politických síl do 30 dní. Pozorovatelia však pripomínajú, že hoci prezidentova strana hlasovala za odchod z koalície, doteraz tak oficiálne neučinila. Súčasné zloženie vlády sa totiž teší silnej podpore verejnosti.

Súčasná vnútropolitická kríza by sa mohla dotknúť aj ambícií Kyjeva vstúpiť do EÚ. Hoci nedávny mimoriadny summit Rady naznačil, že EÚ je pripravená poskytnúť Ukrajine konkrétnejšiu víziu členstva s cieľom predísť destabilizácii, všetko bude závisieť predovšetkým od ukrajinských lídrov. Summit EÚ-Ukrajina je naplánovaný na 9. septembra do Evianu. Obe strany by počas neho mali podpísať deklaráciu o vzťahoch medzi Bruselom a EÚ. Zdroje blízke Európskej komisii však tvrdia, že neverejný návrh dokumentu poľavil z ambície rozšíriť EÚ a opomína priamu zmienku o vstupe Ukrajiny.

Po vypuknutí politickej krízy v Kyjeve nie je zrejmé, či sa summit uskutoční. Francúzske predsedníctvo má právo v princípe zrušiť najvyššiu schôdzku. Zdroj z Európskej komisie tiež povedal, že súčasná situácia sa v bruselských kruhoch chápe ako pokračovanie minulých sporov medzi Tymošenkovou a Juščenkom. Podľa neho mohla kríza v Gruzínsku zohrať len funkciu katalyzátora.

Európskych lídrov situácia na Ukrajine znepokojuje. Najmä francúzsky minister zahraničia, Bernard Kouchner, varoval pred destabilizáciou Ukrajiny v kontexte konfliktu v Gruzínsku. Jacek-Sariucz Wolski, predseda Výboru EP pre zahraničné veci, pre EurActiv povedal, že si želá „jednotu oranžovej koalície, nie rozklad.“

Viacerí komentátori upozorňujú, že súčasný konflikt možno vnímať aj v kontexte prezidentských volieb, ktoré sa na Ukrajine uskutočnia v roku 2010. Je pravdepodobné, že dvoma hlavnými súpermi budú práve Juščenko a Tymošenková. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky je súčasná premiérka najobľúbenejšou političkou. Teší sa podpore 25% respondentov. Za ňou nasledujú Viktor Janukovyč (20%) a s výrazným zaostávaním je tretí Viktor Juščenko (6%).

Na čom sa však všetci zhodujú, je presvedčenie, že súčasná kríza na Ukrajine hrá do karát predovšetkým Rusku a jeho zahraničnopolitickým záujmom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA