UNHR: Zásah Izraela proti humanitárnym lodiam bol „neprimeraný“

Správa Rady OSN pre ľudské práva (UNHR) konštatuje, že zásah izraelských námorných síl proti lodiam s humanitárnou pomocou, ktoré sa na konci mája tohto roku pokúsili prelomiť blokádu pásma Gazy bol „neprimeraný“ a dosahoval „neprijateľný stupeň brutality“.

Autormi 56- stranovej správy sú bývalý žalobca OSN pre vojnové zločiny, Brit Desmond de Silva, sudca z Trinidadu Karl Hudson- Phillips a malajzijská aktivistka za práva žien Mary Shanthi Dairiam. Tí sa zhodli, že „existujú jasné dôkazy podporujúce obžalobu z nasledujúcich zločinov v rámci článku 147 Štvrtej Ženevskej konvencie: svojvoľné zabíjanie, mučenie alebo neľudské zachádzanie, svojvoľné spôsobovanie veľkého utrpenia alebo vážneho ublíženia na tele, či na zdraví“.

Pri májovom zásahu zahynulo osem aktivistov. Všetci boli tureckého pôvodu, čo výrazne prispelo k zhoršeniu vzťahov medzi Tel Avivom a Ankarou.

Izraelskí predstavitelia správu označili za „subjektívnu“ a „jednostrannú“, keďže ako pripomína BBC, panel vypočul viac ako sto svedkov z Veľkej Británie, Jordánska, Švajčiarska, či Turecka, ale žiadneho z Izraela. Krajina navyše trvá na tom, že jej vojaci konali v sebaobrane.

Hoci sa Izrael odmietol zapojiť do vyšetrovania UNHR, spolupracuje s nezávislým panelom OSN, ktorý celý incident tiež vyšetruje, a to priamo na žiadosť generálneho tajomníka OSN Ban Ki-muna.  

Správa zároveň uvádza, že podľa jej zistení je izraelská blokáda pásma Gazy protiprávna, keďže oblasť čelí humanitárnej kríze.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA