Únia tlačí na USA kvôli obeseným samovrahom

Európska únia znovu zopakovala požiadavku, aby USA zatvorili väzenský tábor v Guantanamo Bay. Tento raz reagovala Únia na samovraždy troch väzňov počas predchádzajúceho víkendu.

 

Krátka správa

V sobotu našli obesených v celách väzenia dvoch zadržaných zo Saudskej arábie a jedného z Jemenu. Ide o prvý prípad úspešných samovrážd, ktorým sa darilo doteraz prechádzať vďaka precíznemu monitorovaniu zadržaných. Komisárka pre vonkajšie záležitosti Benita Ferrero-Waldner povedala po pondelňajšom stretnutí s ministrami zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu: „Guantanamo by sa malo zatvoriť. Toto je príležitosť na zopakovanie výzvy”. V podobnom duchu sa vyjadrila aj rakúska ministerska zahraničných vecí Ursula Plassnik, generálny prokurátor Veľkej Británie Peter Goldsmith a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

V súčasnosti je v Guantaname zadržaných 465 osôb podozrivých z terorizmu, ktorí pochádzajú zo 40 rôznych krajín. Guantanamo kritizuje medzinárodné spoločenstvo pre neľudské podmienky väzenia.

The Times citovali otca jedného zo samovrahov: „Som si istý, že môj syn samovraždu nespáchal. Príbeh, s ktorým prišla americká vláda je lož”.

Summit EÚ-USA, ktorý sa bude konať 21. júna by mohol byť fórom, na ktorom predniesť požiadavku na zatvorenie zadržiadavieho tábora, ktoré bolo otvorené v roku 2002.

Prezident USA George W. Bush povedal, že sám by Guantanamo zatvoril, ale akúkoľvek snahu v tejto oblasti brzdí prípad, ktorý je pred Najvyšším súdom USA o súdoch s vojnovými zločincami naplánovaných s niektorými zadržanými.

Bush povedal: „V súčasnosti spolupracujeme s krajinami o repatriácii zadržaných, ale sú medzi nimi niektorí, ktorých prepustenie by mohlo ohroziť nielen amerických občanov”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA