USA a Gruzínsko budú strategickí partneri

Očakáva sa, že Gruzínsko a USA koncom týždňa podpíšu dohodu o strategickom partnerstve. Podobnú zmluvu podpísal Washington aj s Kyjevom na prelome rokov 2008 a 2009.

Americká ministerka zahraničia, Condoleezza Riceová, a šéf gruzínskej diplomacie, Grigol Vašadze, by mali v piatok (9.1.) vo Washingtone podpísať medzinárodnú dohodu o strategickom partnerstve medzi USA a Gruzínskom. Tlačová agentúra RIA Novosti to uviedla s odvolaním sa na hovorcu gruzínskeho ministra a dodala, že pôvodne bol akt naplánovaný na uplynulú nedeľu, avšak pre udalosti na Blízkom východe došlo k posunutiu termínu o päť dní.

Gruzínsko si od novej dohody sľubuje väčšie bezpečnostné záruky, no bližšie detaily o texte neposkytlo. Podľa predbežných informácií by však mala zmluva obsahovať ustanovenia o podpore reforiem v Gruzínsku, vrátane posilňovania bojaschopnosti a obranných kapacít tamojších ozbrojených síl. Michail Saakašvili, gruzínsky prezident, povedal, že od strategického partnerstva „s najväčším a najmocnejším štátom sveta [si sľubuje]  novú úroveň bezpečnosti nielen v Gruzínsku, ale i v celom regióne,“ cituje RIA Novosti.

Obdobnú dohodu podpísali USA na prelome rokov 2008 – 2009 s Ukrajinou. Washington s obomi krajinami posilňuje vzťahy najmä po augustových udalostiach v Gruzínsku, kedy na jeho území intervenovala ruská armáda. Obe krajiny súčasne ašpirujú na členstvo v NATO. Akokoľvek, pre odpor niektorých európskych spojencov nedostali ani Kyjev, ani Tbilisi, na jarnom summite NATO v Bukurešti pozvánku pripojiť sa k Akčnému programu pre členstvo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA