USA plánuje protiraketovú obranu na území strednej Európy

Prezident USA George W. Bush navrhol realizáciu protiraketovej obrany na území strednej Európy, ktorá by ju chránila pred potenciálnym nebezpečenstvom z Blízkeho východu.

 

Krátka správa

Plán prišiel v čase neutíchajúcich diskusií o iránskom jadrovom programe, ktorý vyvoláva obavy medzinárodného spoločenstva. Nový plán je poslednou kapitolou 20 rokov trvajúceho obranného programu „hviedznych vojen”, s ktorým prišiel ešte v čase studenej vojny prezident Ronald Reagan.

Hovorca Pentagonu povedal, že americká strana v tejto záležitosti už niekoľko rokov vedie rozhovory a rokovania so svojimi európskymi spojencami. Možnými miestami, o ktorých sa v súvislosti s rozmiestnením protiraketových zariadení hovorí, sú PoľskoČeská republika.

Poľsko je v tomto smere proamericky naladené a vyjadruje ochotu uzavrieť s Wahingtonom zmluvu. Česká republika je vo vyjadreniach opatrnejšia zo strachu, že by sa táto záležitosť mohla stať agendou pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na budúci mesiac. Aj preto sa USA vyhýba priamym a otvoreným vyjadreniam o potenciálnom rozmiestnení protiraketových zariadení v Čechách.

Prezident Bush urobil z programu jednu zo svojich priorít . Do konca roku 2011 chce Pentagon na území strednej Európy rozmiestniť 10 protiraketových zariadení. Celková cena programu je odhadovaná na 1,6 mld amerických dolárov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA