USA získavajú podporu pre raketový štít

Zástupcovia USA na včerajšom stretnutí v sídle NATO v Bruseli získavali podporu pre základne raketovej obrany v Európe.

Krátka správa

Na stretnutí v sídle NATO v Bruseli hovorili zástupcovia amerického ministerstva obrany, zahraničných vecí, a programu protiraketovej obrany, so svojimi partnermi v Aliancii, ale aj so zástupcami Ruska, o plánoch USA vybudovať v Českej republike a Poľsku zariadenia, ktoré by boli súčasťou „raketového štíta“.

Hoci Spojené štáty tvrdia, že štít má chrániť pred potenciálnym útokom z Iránu, plány vyvolali ostrú kritiku Ruska. Prezident Putin varoval pred návratom napätia z čias studenej vojny, proti sa postavili aj niektorí európski politici a časť verejnej mienky.

Na včerajšom stretnutí sa americkí zástupcovia snažili získať podporu plánov aj tvrdením, že systém, vytvorený predovšetkým na ochranu územia USA pred raketovým útokom, môže ochrániť aj spojencov v NATO, s výnimkou niekoľkých južných krajín (Turecko, časť Grécka, Bulharska, Rumunska). Jeho doplnenie o raketový obranný systém Patriot a radar Aegis však rozšíri ochranu aj na ne.

Podľa zdrojov z NATO získava americký plán postupne podporu. Niektoré krajiny, napríklad Turecko a Belgicko, však stále vyslovujú výhrady. Obávajú sa najmä rizika rádioaktívneho spadu v prípade, že systém zostrelí jadrovú raketu, neistota panuje aj v otázke kontroly nad systémom, verejnej mienky a reakcie Ruska.

Spojené štáty ponúkli Moskve možnosť spolupráce na protiraketovej obrane (napríklad zdieľaním informácií), reakcie sú protirečivé. Zatiaľ čo ruský veľvyslanec pri NATO Konstantin Tockij povedal, že Rusko návrh zvažuje, prvá zástupca ruského premiéra Sergej Ivanov vyhlásil, že „nevidí priestor“ pre spoluprácu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA