V bieloruskom parlamente nebude opozícia

Lídri opozície v Bielorusku vyzvali EÚ, aby neuznala výsledky parlamentných volieb, ktoré prebiehali počas šiestich dní a skončili sa v nedeľu (28.9.). Všetky parlamentné kreslá si rozdelia členovia Lukašenkovej strany a ich spojenci.

Uplynulý týždeň v Bielorusku zápasilo 263 kandidátov o 110 parlamentných kresiel. Hoci „posledný diktátor“ v Európe dovolil zúčastniť sa na voľbách aj 70 opozičným kandidátom, pravdepodobne nik z nich do nového parlamentu nezasadne. Všetky mandáty získali členovia súčasnej vládnej strany jej spojenci.

Opoziční lídri vzápätí vyzvali EÚ a jej členské krajiny, aby neuznali legitímnosť 6-dňových volieb, ktoré sa skončili v nedeľu (28.9.). Odporcovia Lukašenkovho režimu sú presvedčení, že EÚ, ale súčasne aj USA, musia aj naďalej zastávať voči vláde v Minsku tvrdý postoj. Náznaky zmierenia medzi Bieloruskom a západom sa objavili po tom, čo Lukašenko dovolil opozícii umiestniť predvolebné bilbordy v hlavnom meste a prepustil politického väzňa Alexandra Kozulina. Lukašenko v minulosti tiež vyjadril, že politická opozícia ako taká mu neprekáža, ale je zásadne proti opozícii, ktorú financujú západné demokracie.

Voľby v krajine, ktorá susedí s Ukrajinou, Ruskom a štátmi EÚ, monitorovala asi tisícka zahraničných pozorovateľov. Francúzska mimovládna organizácia, Reportéri bez hraníc, upozornila, že zástupcom opozície nebolo umožnené počas predvolebnej kampane vystupovať v médiách.

Voči objektivite namieta aj bieloruská opozícia. Napríklad Alexander Kozulin vo volebnej miestnosti povedal, že sa zúčastňuje len preto, aby „ukázal medzinárodnému spoločenstvu, že voľby sú podvodné.“ Dodal, že na podloženie svojho tvrdenia má „veľa faktov a náznakov.“ Vincuk Vjachorka, podpredseda Bieloruského ľudového frontu, upozornil, že opozícia nemala svoje zastúpenie v takmer žiadnej volebnej komisii a preto nemožno očakávať, že sčítanie hlasov bude čestné.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA