V Južnom Osetsku sa začína bojovať

V noci na dnes sa zintenzívnili konflikty na juhoosetsko-gruzínskom pohraničí. Objavujú sa informácie, že zámerom Tbilisi je opätovne získať kontrolu nad celým separatistickým územím. Ruský premiér varoval, že Moskva je pripravená prísť ruskej menšine na pomoc.

Gruzínske ozbrojené sily sa priblížili k hlavnému mestu juhoosetskej odštiepeneckej provincie, k Cchinvali, a obkolesili ho. Gruzínsky minister pre opätovnú integráciu krajiny, Temur Jakobašvili, pre Financial Times dodal, že armáde sa podarilo dnes v noci obsadiť aj päť osetských dedín.

Ide o reakciu na posledné dni, kedy došlo medzi armádou a separatistami v regióne k niekoľkým ozbrojeným stretom. Michail Saakašvili, gruzínsky prezident, vyzval na prímerie, čo však separatisti údajne odmietli, preto sa rozhodol zakročiť.

Cieľom gruzínskych vojenských operácií však nie je len umlčať aktuálne aktivity separatistov, ale údajne aj obnoviť platnosť ústavy na celom území štátu a prevziať kontrolu nad Južným Osetskom, odvoláva sa ruská agentúra Interfax na nemenovaného dôstojníka gruzínskej armády.

Prezident Saakašvili vyhlásil dnes ráno úplnú vojenskú mobilizáciu, informuje portál SME.sk a dodáva, že gruzínske letectvo do rána bombardovalo vybrané separatistické pozície. Reagovala i Moskva, ktorá podnikla nálet na gruzínsku dedinu Kareli. Premiér Putin navyše upozornil, že armáda je pripravená brániť záujmy ruskej menšiny v regióne. SME.sk v krátkej správe uzatvára, že Bezpečnostná rada OSN vyzvala strany konfliktu, aby sa zdržali násilia a vojenskej sily.

Nateraz sa nedá posúdiť, či Gruzínsko plánuje otvorený vojenský konflikt alebo nie. Podľa informácií FT, Michail Saakašvili včera (7.8.) poprel, že by bola vojna v záujme Gruzínska. Dnes však denník priniesol správu, v ktorej cituje ministra Jakobašviliho: „Je predčasné povedať, čo so sebou prinesie vojenská operácia. Nie je zameraná na civilistov, ale na paravojenských kriminálnikov, ktorí používajú [proti nám] muníciu.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA