V Lotyšsku bude summit NATO

Lotyšsko bude hostiť tohtoročný summit NATO. Pôjde o najvýznamnejšiu politickú udalosť, akú krajina doteraz organizovala.

 

Krátka správa

Summit NATO sa podľa vyhlásenia lotyšského ministerstva zahraničných vecí uskutoční v Rige 28.-29. novembra 2006. Stretnú sa na ňom lídri 26 členských štátov NATO. Bude to po prvý krát, čo sa summit Aliancie bude konať v bývalej sovietskej republike.

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko získali nezávislosť od Sovietskeho zväzu v roku 1991 a členmi Severoatlantickej aliancie sa, podobne ako Slovensko, stali vo marci 2004.

Konanie summitu by mohlo byť provokáciou pre Rusko, ktoré zahŕňa pobaltské štáty do svojej sféry vplyvu. Moskva veľmi neochotne prijala skutočnosť, že pobaltské štáty vstúpili do NATO.

Lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freiberga vyhlásila, že udalosť významne pozdvihne medzinárodný imidž krajiny a že to budú dobre investované peniaze. Ruská spravodajská agentúra ITAR-TASS uviedla, že „opozícia verí, že Lotyšsko, kde 94% dôchodcov žije z dôchodkov pod hranicou existenčného minima, si nemôže dovoliť vynaložiť 20 miliónov eur na summit [NATO]”.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA