V Poľsku odhalia pamätník ukrajinského Holodomoru

V čase otepľovania rusko-poľských vzťahov cestuje dnes do Warszawy ukrajinský prezident Viktor Juščenko, aby tam, okrem iného, odhalil pamätník ukrajinských obetí hladomoru zo stalinskej éry.

Viktor Juščenko, ukrajinský prezident, dnes (7.9.) začína svoju 2-dňovú návšetvu Poľska. Okrem stretnutí s najvyššími poľskými lídrami má na pláne odhaliť i pamätník obetí ukrajinského hladomoru zo sovietskej éry.

Juščenko sa dnes v prezidentskom paláci vo Warszawe stretne so svojim poľským kolegom Lechom Kaczynskim. Okrem rozhovoru medzi štyrmi očami by mali obaja podpísať niekoľko bilaterálnych dokumentov, informuje ruská tlačová agentúra Ria Novosti. Neskôr by sa mal stretnúť s premiérom Donaldom Tuskom a s predsedami oboch komôr poľského parlamentu.

Neskôr položí Juščenko kyticu k Pomníku neznámeho vojaka a na warszawskom Wolského cintoríne odhalí pomník "Holodomoru" – ukrajinského hladomoru z rokov 1932 – 1933. Hladomor na Ukrajine, ktorý spôsobila Stalinova politika kolektivizácie, zostáva v rusko-ukrajinských vzťahoch kontroverznou otázkou. Moskvu pobúrila najmä snaha Kyjevu o medzinárodné uznanie Holodomoru za genocídu.

Ukrajinský prezident, ktorého krajina má s Moskvou napäté vzťahy, prichádza do Warszawy niekoľko dní po tom, čo tam počas spomienky na 70. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny stál po boku poľských štátnikov ruský premiér Vladimír Putin. Ten pri príležitosti výročia publikoval v poľskom denníku Gazeta Wyborcza otvorený list, v ktorom oznámil, že Moskva je pripravená mať s Poľskom podobne privilegované vzťahy ako s Nemeckom. Poľskí lídri a ruský premiér, hoci sa napriek očakávaniam neospravedlnil za sovietsky masaker poľských dôstojníkov v Katyňskom lese, sa 1. septembra zhodli, že spoločné vzťahy sa za posledné obdobie výrazne zlepšili (EurActiv 02/09/09).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA