V Rumunsku a Bulharsku zatýkali a vznášali obvinenia

Len pár týždňov pred vydaním správy Európskej komisie o boji proti korupcii a organizovanému zločinu, Rumunsko formálne obvinilo bývalého premiéra z korupcie a Bulharsko zatklo šéfov údajnej vplyvnej mafiánskej skupiny.

Len pár hodín po tom, čo komisár pre oblasť spravodlivosti Jaques Barrot ostro kritizoval Bulharsko za nečinnosť v boji proti organizovanému zločinu, bulharské orgány zatkli dvoch „biznismenov“ pre obvinenie z vydierania. Informovala o tom bulharská tlač.

„Bratia Galeviovci“, ako ich v BUlharsku volajú, sú známi ako majitelia prvého “súkromného” mesta v krajine – Dupnitsa, 60 kilometrov južne od Sofie. Nejde vlastne o žiadnych bratov, podobajú sa ale svojím macho vzhľadom.

V susednom Rumunsku prokuratúra obvinila Adriana Nastaseho, bývalého premiéra (do roku 2004) z korupcie, spolu so štyrmi údajnými komplicmi.

Obvinenia proti nim znejú, že ako Nastase ako premiér nútil podniky zúčastňovať sa na podvodnej korporátnej certifikačnej schéme, z ktorej sa financovala Nastaseho neúspešná prezidentská kampaň v roku 2004.

Bulharsko a Rumunsko pravdepodobne svoje kroky nekoordinovali, je to však práve boj proti korupcii na vysokej úrovni, ktorý znepokojuje Európsku komisiu a je dôležitým kritériom pri monitorovacom procese, ktorému boli obe krajiny podrobené po vstupe do EÚ v roku 2007. Korupcia je momentálne najvypuklejším problémom v Rumunsku, zatiaľ čo Bulharsko nebolo schopné splniť očakávania Komisie v boji proti bujnejúcim organizovaným kriminálnym gangom.

Barrot bol v Sofii v utorok, kde povedal, že „súdny systém produkuje veľmi málo pozitívnych výsledkov“. Aj v tých prípadoch, kedy sa vysokopostavení členovia gangov dostali pred súd, vždy odtiaľ aj odišli, čo potvrdzuje dohady, že súdnictvo je nielen neefektívne, ale aj skorumpované.

Proces reportovania o oboch krajinách tzv. Kooperačný a verifikačný mechanizmus bol predstavený ako bezprecedentný krok, ktorý mal sprevádzať prvé roky Bulharska a Rumunska v únii.  Najbližšia správa sa očakáva vo februári. Zdroje pre EurActiv potvrdili, že kým Rumunsko zápasí s ukončením monitoringu, Bulharsko sa snaží vyhnúť sa najhoršej sankcii: opatreniu, ktoré by zbavilo platnosti rozhodnutia bulharských súdov voči ostatným členským krajinám EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA