Za teroristické tričká do basy

Súd v Dánsku uznal za vinných šesť ľudí, ktorí na webe predávali tričká nesúce názvy kolumbijských a palestínskych organizácií, ktoré sa nachádzajú na teroristickom zozname. Vo väzení strávia od 60 dní do pol roka.

Šesť ľudí blízkych webovému portálu „Fighters and Lovers“ odsúdil minulý týždeň vo štvrtok súd v Dánsku za porušenie legislatívy pre boj s terorizmom, informuje agentúra AP. Dôvodom bolo, že na webe predávali tričká s nápismi FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie) a PFLP (Ľudový front za oslobodenie Palestíny). Ide o organizácie, ktoré sa nachádzajú na európskom a americkom zozname inštitúcií podporujúcich terorizmus.

Predávajúci na webe prehlasovali, že zisk z predaja tričiek sa použije na podporu spomenutých organizácií. Odhaduje sa, že firma zarobila na predaji tričiek od januára 2006 necelých 5 tis. amerických dolárov. Peniaze však polícia zadržala skôr, ako ich stihli majitelia portálu presunúť na účty ktorejkoľvek zo spomenutých organizácií.

Súd vymeral tresty odňatia slobody od 60 dní do 6 mesiacov, z toho tri podmienečné. Päť zo šiestich odsúdených sa priamo podieľalo na prevádzke portálu, šiesty odsúdený dostal trest odňatia slobody na 60-dní za poskytnutie priestoru na svojom serveri pre „Fighters and Lovers.“

S rozsudkom je spokojné aj kolumbijské ministerstvo zahraničia. Juan Manuel Santos, minister obrany Kolumbie, doplnil stanovisko ministerstva zahraničia: „Rozsudok vytvára precedens, ktorý zatvára terorizmu dvere.“ Podľa neho ide o signál, že podporovatelia terorizmu nenájdu nikde útočište, ani v zahraničí.

„Teraz si musíme zachovať jasnú myseľ a zistiť, ako môžeme pokračovať v boji, ktorý sme začali. Musíme zostať silní v boji za svetový mier a spravodlivosť,“ cituje AP jedného z odsúdených, Michaela Schoelardta, výkonného riaditeľa portálu, ktorý dostal trest odňatia slobody 6 mesiacov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA