Zmena vízového režimu s USA?

Minulý týždeň Kongres USA navrhol zmenu vo vízovom režime pre nové členské krajiny EÚ, no stanoveným podmienkam zatiaľ vyhovuje len Poľsko.

 

Krátka správa

17. mája schválil americký Senát dodatok k imigrančnému zákonu, ktorý by mal umožniť vycestovanie občanov nových členských krajín Únie do USA bez potreby žiadať o víza. Opatrenie by sa týkalo pobytu v dĺžke do 60 dní a malo byť zavedené na skúšobné 2 roky. Zákon teraz musí prejsť schvaľovaním v druhej komore Kongresu a následne ho musí odobriť americký prezident George Bush. Bezvízový styk má s USA z nových členských krajín Únie len Slovinsko.

Jednou z podmienok, ktoré stanovuje návrh je, aby mala krajina aspoň 300 vojakov v Iraku a Afganistane. Túto požiadavku zatiaľ spĺňa len Poľsko. Slovensko má v regiónoch v súčasnosti „len” 160 vojakov.

V krajine nastala eufória a vlna nadšenia. Poľský veľvyslanec v USA Janusz Reiter vyjadril len opatrný optimizmus, aj napriek faktu, že tu sa už jedná o konkrétnu legislatívnu normu a nielen politické prísľuby.

Tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Jozef Berényi vyjadril sklamanie a povedal, že stanovené kritériá sú šité na mieru práve Poľsku. Pre Hospodárske noviny povedal: „Vnímame to ako podraz doterajších sľubov”. Minister Eduard Kukan sa 19. mája stretol s veľvyslancom USA na Slovensku Rodolphem Valleem , aby s ním prediskutoval aktuálnu vízovú politiku USA voči Slovensku. Zhodli sa však len na tom, že obe krajiny budú naďalej problematiku vízovej povinnosti koordinovať.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA