Aká je dostupnosť liekov na zriedkavé ochorenia?

Snaha EÚ v oblasti výskumu a vývoja liekov na liečenie zriedkavých ochorení bola korunovaná úspechom - počas piatich rokov sa na trh dostalo 22 nových liekov. Pacientske organizácie však tvrdia, že si ich nemôžu dovoliť.

 

Krátka správa

„Od apríla 2000 do apríla 2005 sme dostali takmer 450 žiadostí o registráciu liekov na liečbu zriedkavých ochorení, viac ako 260 bolo registrovaných, a 22 z nich dostalo trhovú autorizáciu,“ uvádza sa v správe Komisie o dopade prvých piatich rokov smernice EÚ o liekoch na liečbu zriedkavých ochorení.

Odozva smernice, ktorá zabezpečuje 10-ročnú trhovú exkluzivitu pre farmaceutické spoločnosti, vyrábajúce lieky na zriedkavé ochorenia, zníženie poplatkov EMEA (Európskej agentúre pre liečivá) a podporu ich výskumu a vývoja, podľa Komisie „ďaleko“ prekonala prvotné očakávania“.

Biotechnologický sektor správu uvítal a uznal dosiahnutý pokrok, no zároveň uviedol, že „včasný a spravodlivý prístup pacientov k schváleným liekom zostáva problémom“. Tvrdí tiež, že „sú potrebné ďalšie ekonomické iniciatívy vo väčšine členských štátov EÚ, pretože niektoré členské štáty odkladajú preplácanie liekov na liečbu zriedkavých ochorení, a tým obmedzujú prístup pacientov k týmto liekom.“

Eurodis, organizácia, zastrešujúca pacientov so zriedkavými ochoreniami v Európe, uviedla, že ak sú lieky na trhu, pacienti si ich často nemôžu dovoliť, „čo je nielen nespravodlivé, pretože prístup pacienta k lieku na zriedkavé ochorenie závisí od krajiny, v ktorej žije, ale je to aj úplne neetické.“

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA