Bežte o život

Starší ľudia, ktorí pravidelne behajú, žijú dlhšie a zdravšie. Potvrdila to americká štúdia.

Behanie spomaľuje starnutie. U starších bežcov je o polovicu menšia pravdepodobnosť, že ochorejú napríklad na rakovinu alebo že zomrú, ako u tých, ktorí sa behu (či inému zásadnému čvičeniu vyhýbajú). Vyplýva to zo štúdie Standfordskej univerzity ( USA ).

Vedci zahrnuli do štúdie ľudí nad 50 rokov. Z nich bolo 284 bežcov, ktorí za týždeň behali cca 200 minút a 156 ľudí, ktorí sa pohybovali minimálne. Všetci mali približne obdobne dobrý zdravotný stav a pochádzali z podobného socioekonomického prostredia. Obe skupiny sledovali počas obdobia 19 rokov. Počas sledovaného obdobia zomrelo v skupine ľudí bez pravidelného pohybu 34 % ľudí, medzi bežcami to bolo len 15 %.

V oboch skupinách sa ľudia s vekom stávali invalidnými, u bežcov to však bolo podstatne neskôr, v priemere až o 16 rokov. Štúdia nepotvrdila, že by bežci vo väčšej miere trpeli na osteoartritídu, alebo že by častejšie potrebovali náhrady kolenných kĺbov, čoho sa vedci obávali.

Zdravotné dopady cvičenia sú väčšie ako sa doteraz predpokladalo, preto je zrejmé, že starší ľudia by mali pravidelne športovať. „Ak by sme si mali vybrať jednu vec, ktorá by urobila ľudí zdravšími počas starnutia, bolo by to aerobické cvičenie“, konštatoval vedúci výskumu, profesor James Fries pre americké médiá.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA