Britský problém: slintačka a krívačka po 6 rokoch späť

Do Británie sa vrátila slintačka, úradom sa podarilo lokalizovať ohnisko nákazy a iniciatívne zakázali vývoz svojho dobytka do Európy. Podozrenie za jej šírenie padlo na výskumné laboratóriá.

Pozadie:

Slintačka a krívačka sú prenosné vírusové ochorenia postihujúce chovy hovädzieho dobytka a oviec. Ochorenie u kopytníkov sprevádzajú vysoké horúčky a pľuzgiere, pričom choroba často vedie k úmrtiu. Nákaza sa prenáša aj kolesami automobilov, stykom zvierat a aj na topánkach.

Cez víkend v juhovýchodnom Anglicku potvrdili na farme oba tieto vírusy. Správa vyvolala na ostrovoch obavy, či sa nebude opakovať epidémia z roku 2001, ktorá silne poznačila britský vidiek. V danom roku v dôsledku nákaz zlikvidovali až 10 miliónov zvierat. Zvieratá sa vtedy nakazili aj vo Francúzsku, Írsku a Holandsku.

Otázky:

  • Opatrenia

Po potvrdení výskytu vírusových ochorení úrady okamžite zakázali presunu oviec, dobytka a ošípaných, aby sa zamedzilo ich šírenie medzi zvieratami. Aktuálne sú nákazy z viacerých fariem juhozápadne od Londýna (Guildford, Surrey). Okolo nich je trojkilometrová ochranná zóna a desaťkilometrové monitorovacie pásmo. Úrady iniciatívne zakázali vývoz britského dobytka do Európskej únie. Rovnako Británia pozastavila vývoz chovných zvierat vrátane kostí, mäsa a mlieka.

  • Na možnú hrozbu reagovali viaceré európske krajiny

Francúzske ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že preveruje ošípané, ovce a kozy privezené v posledných desiatich dňoch z Británie. V pohotovosti sú aj veterinári, ktorí chodia na obhliadky po far¬mách. Ministerstvo vydalo zákaz pohybu dobytka a vyzvalo farmárov na ostražitosť.

  • Únik z laboratórií?

Podrobne sa začali preverovať dve neďaleké laboratóriá v Pirbrighte, podozrivé ako možný zdroj nákazy. Obe sa nachádzajú blízko miesta, kde bol ustajnený infikovaný dobytok. Jedno z laboratórií vedie vládny Inštitút pre zdravie zvierat a druhé farmaceutická spoločnosť Merial vlastnená americkou Merck and Co. Inc. a francúzskym Sanofi-Aventis SA.. Laboratóriá sa nachádzajú na jednom mieste, manipulujú s rôznymi kmeňmi slintačky a krívačky, vedú výskum vírusu a vyvíjajú vakcíny proti nemu, ako aj proti niektorým iným ochoreniam.

Pozície:

„Británia pozastavila vývoz chovných zvierat vrátane kostí, mäsa a mlieka“, informoval 6. augusta 2007 hovorca ministerstva poľnohospodárstva V. Británie.

Hovorkyňa EK Christiane Hohmannová povedala, že Únia prijme rozhodnutie, ktoré „potvrdí existujúce opatrenia na obmedzenie pohybu zvierat a prepravu výrobkov“ z Británie.

Britský úrad pre potraviny a vidiecke záležitosti (DEFRA) informoval, že kmeň objavený v piatok u 60 kusov dobytka “sa v ostatnom čase u zvierat nevyskytoval”. Ide o vírusový kmeň, ktorý britskí biológovia izolovali pred takmer 40 rokmi.

„Farmári sú veľmi vystrašení. Život na vidieku sa zastavil,“ citovalo SME Laurencea Matthewsa, na ktorého pozemkoch tiež potvrdili výskyt slintačky.

Národná únia farmárov v roku 2001, keď Britániu epidémia stála takmer osem miliárd libier, vtedy obviňovala vládu z nezvládnutia situácie.

Aktuálny vývoj a ďalšie kroky:

  • Britská vláda objednala viac ako 300-tisíc vakcín, ak by boli potrebné.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA