Drahá antikoncepcia = tehotné tínedžerky

Na stretnutí v Európskom parlamente pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa europoslanci zaoberali aj problematikou nechcených a predčasných tehotenstiev. Rastúci počet interrupcií majú podľa nich na svedomí vysoké ceny antikoncepcie a nedostatočná sexuálna výchova.

 

Krátka správa

Socialistickí poslanci na stretnutí pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v Európskom parlamente vyjadrili znepokojenie nad prístupom nových členských štátov EÚ, kde panuje pomerne silná opozícia voči antikoncepcii a interrupciám.

Autorka správy EP o sexuálnom a reprodukčnom zdraví Anne Van Lancker (SES)  zdôraznila, že interrupcia by nemala byť považovaná za nástroj plánovaného rodičovstva. Interrupcia však podľa nej musí byť „možnosťou, dostupnou všetkým ženám vo všetkých členských štátoch EÚ.“ Nízku úroveň interrupcií je podľa nej možné dosiahnuť iba prostredníctvom vhodnej sexuálnej výchovy a dostupnosti antikoncepcie.

„Používanie antikoncepcie nie je dostatočne rozšírené, pretože je taká drahá. Jej cena a nedostatok spoľahlivej sexuálnej výchovy majú za následok vážne problémy ako tehotenstvá tínedžeriek, vysokú úroveň interrupcií a šírenie HIV-AIDS,“ uviedla Anne Van Lancker. Vyzvala k vytvoreniu komplexnej európskej politiky s „dostatočným financovaním na podporu osvedčených postupov v zdravotníckej stratégii EÚ.“

Hovorkyňa Socialistickej skupiny pre práva žien Lissy Gröner uviedla: „Výsledkom odporu voči antikoncepcii v niektorých našich členských krajinách je, že zbytočné interrupcie sú stále bežné. Mnoho žien zažíva každoročne škodlivé komplikácie – to je v 21. storočí neprijateľné.“

„Vyzývame vlády všetkých členských štátov EÚ, aby v celej Európe zabezpečili ženám neobmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, antikoncepcii, vzdelaniu a informáciám o sexuálnom zdraví.”

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA