EÚ nalieha na Čínu, aby zasiahla proti nebezpečným výrobkom

Európska komisárka pre ochranu spotrebiteľov Meglena Kuneva počas svojej päťdňovej návštevy v Pekingu apelovala na Čínu, aby podnikala razantnejšie kroky v boji proti firmám exportujúcim nebezpečné hračky a prístroje do EÚ.

Krátka správa

Eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľov Meglena Kuneva povedala 23. júla predstaviteľom Číny: „Nemôžeme urobiť kompromis v otázke bezpečnosti spotrebiteľa.“ Čína podľa slov eurokomisárky neuspela pri plnení dohody z roku 2006, ktorá požaduje od Pekingu podávanie štvrťročných správ o stave riešenia výskytu nebezpečných výrobkov, ktoré sa dostávajú na trh EÚ práve z Číny.

Meglena Kurneva povedala: „[Dohoda] nebola dôkladne realizovaná…Prvá správa bola veľmi chudobná, čo sa týka pátrania, druhá bola lepšia, ale stále nepostačujúca. Preto som tu…To čo potrebujeme, je vypátrať všetky naše oznámenia pri zdroji.“

Až polovica z 924 výrobkov, ktorých distribúcia bola z bezpečnostných dôvodov v roku 2006 zastavená, pochádzala z Číny. Ide pritom o výrobky z celej škály produkcie, od kozmetiky a hračiek až po elektrické prístroje a motorové vozidlá. Meglena Kuneva zdôraznila, že aj keď je Únia pre Čínu najväčším exportným partnerom, toto číslo je „príliš vysoké“.

Medzinárodná nedôvera k čínskym výrobkom prudko stúpla po prípadoch úmrtia stovky ľudí v Paname kvôli zle označeným liekom, nájdenia smrteľných toxínov v potrave pre domáce zvieratá a prítomnosti zakázaných antibiotík v potrave v USA.

Riaditeľka kontroly kvality na Štátnom čínskom úrade inšpekcie a karantény Li Changjiang reagovala na rastúci strach z čínskych výrobkov v zahraničí slovami: „[Čína] sa pokúsi zlepšiť svoju prácu, aby zabezpečila kvalitu našich exportovaných výrobkov.“

Eurokomisárka podčiarkla, že spolupráca s EÚ by zvýšila medzinárodnú dôveru v čínsky tovar. Povedala: „Dôvera je na trhu základom. Nebudú existovať žiadne dvojité štandardy – ku každému tovaru na európskom trhu sa bude pristupovať rovnako.“

Nová správa o čínskych opatreniach je naplánovaná na október, teda krátko predtým, ako predseda Európskej komisie José Manuel Barroso otvorí novembrový summit EÚ a Číny za účasti čínskeho premiéra Wena Jiabaoa.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA