EÚ vynaloží na boj s ebolou takmer 12 miliónov eur

Európska komisia uisťuje, že riziko nákazy je v Európe extrémne nízke. Na predchádzanie choroby poskytne únia okrem navýšenej finančnej podpory už druhé mobilné laboratórium.

„Sme odhodlaní bojovať proti ďalšiemu šíreniu smrtiacej epidémie,“ vyhlásila na konci minulého týždňa komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová.

Oznámila, že Európska únia svoj pôvodný plán pomoci navýši o ďalších 8 miliónov eur na 11,9 milióna eur. Väčšina zásob a medicínskeho vybavenia poputuje do západnej Afriky prostredníctvom partnerských organizácií EÚ.

Epidémia eboly si v Guinei,  Libérii a Sierre Leone od svojho vypuknutia pred niekoľkými mesiacmi vyžiadala takmer tisíc životov. Je to najrozsiahlejšia a najdlhšie trvajúca epidémia tejto choroby v dejinách. Medzi nakazenými je už aj španielsky občan, ktorý cestoval do Libérie.

Riziko nakazenia vírusom je v Európe extrémne nízke, zopakoval v piatok eurokomisár pre zdravie Tonio Borg. Reagoval tak na stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá ebolu označila za hrozbu medzinárodného dosahu, aj keď k celosvetovému rozšíreniu nemusí prísť.

Na výzvu na medzinárodnú solidaritu, ktorú žiada WHO, EÚ odpovie nasadením ďalšieho európskeho mobilného laboratória. „Pomôže splniť naliehavé potreby regiónu a zlepší kapacity pri detekcii vírusu,“ verí Andris Piebalgs, ktorý je v EK zodpovedný za rozvoj.

Mobilné laboratórium pravdepodobne zamieri do Sierry Leone. Tu bude vykonávať testovanie a diagnostiku.

„Záchrana ľudských životov je teraz viac ako kedykoľvek predtým naliehavou prioritou. Rozhodli sme sa preto uvoľniť dodatočnú pomoc z Európskeho rozvojového fondu,“ vysvetlil eurokomisár Piebalgs.

Predstavitelia únie veria, že okamžitou pomocou postihnutým komunitám prispejú zastaveniu šírenia epidémie. Európsku podporu využijú miestne organizácie aj agentúry OSN.

Odborníci z Komisie budú v postihnutých krajinách koordinovať prácu riadiacich orgánov a humanitárnych pracovníkov priamo v teréne.

Všetky opatrenia EÚ zavedú do praxe už v najbližších dňoch. WHO dúfa, že do roku 2015 bude mať na boj s vírusom k dispozícii už aj vakcínu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA