Európa sa pripravuje na vtáčiu chrípku

Zatiaľ čo Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred panikou, aktuálne šírenie smrteľnej vtáčej chrípky v Turecku má za následok preventívne opatrenia v EÚ a jej členských štátoch.

 

Krátka správa

Výzva Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prišla v stredu 11. januára po tom, ako bolo niekoľko tureckých pacientov s podozrením na nákazu smrteľným vírusom vtáčej chrípky H5N1 prepustených po negatívnych výsledkoch testov. „Najhoršia situácia je panika. Neexistuje dôvod panikáriť,“ uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Dr. Marc Danzon podľa tlačových správ. „Zatiaľ nenastal prenos z človeka na človeka prostredníctvom mutácie, ktorá by mohla spôsobiť pandémiu,“ dodal.

Európska komisia 11. januára oznámila, že predĺži monitoring voľne žijúceho vtáctva a hydiny do konca roka a vyčlení približne 2,4 milióna eur na financovanie laboratórnych testov. Podľa schémy Bruselu by členské štáty mali Komisii dodať svoje národné monitorovacie plány, aby dostali financie. Komisia tiež stanovila kritériá pre plány členských štátov, obsahujúce smernice pre odoberanie vzoriek a testovanie vtáctva.

Jednotlivé členské štáty EÚ a susedné krajiny vírusom postihnutého Turecka rozhodli o zvýšení vlastnej pripravenosti na potenciálne vypuknutie choroby na svojich územiach.

Po stredajšom varovaní Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) susedia Turecka by mali byť „v stave najvyššej pohotovosti“ pre prípad vypuknutia vtáčej chrípky Grécko, Bulharsko a Gruzínsko začali dezinfikovať všetky kamióny, prichádzajúce z tureckého územia, a vydávať letáky o informáciách o víruse pre verejnosť.

Švajčiarsky futbalový tím oznámil, že ruší zájazd do Turecka, a francúzsky minister zdravotníctva Xavier Bertrand v Paríži ubezpečil občanov, že Francúzsko objednalo ďalšie zásoby antivirotík a ochranných masiek na tvár v súlade s krízovým manažmentom krajiny.

Francúzske zásoby anitvirotík sa do roku 2007 zvýšia zo súčasných približne 14 miliónov dávok na 33 miliónov a do konca roka 2006 bude k dispozícii miliarda ochranných masiek na tvár, aby sa zabránilo šíreniu kvapôčkovou infekciou prostredníctvom kašľa a kýchania. „Aktuálne udalosti v Turecku ukazujú, že hrozbu musíme brať veľmi vážne,“ vyhlásil minister Bertrand a dodal, že do dnešného dňa nebol preukázaný prenos z človeka na človeka.

Skupina francúzskych poslancov vyzvala k udeleniu medzinárodných inšpekčných práv sanitárnym autoritám ako WHO v krajinách, postihnutých vtáčou chrípkou, vyjadrujúc tak svoje pochybnosti o dôveryhodnosti správ niektorých krajín o chorobe. Poslanci spochybňujú najmä pravdivosť čínskych správ s tvrdením: „Nie je pravdepodobné, že by zomreli iba traja ľudia.“

Nemecko oznámilo, že v blízkej budúcnosti pravdepodobne vydá zákonný zákaz chovu hydiny v uzavretých priestoroch, zatiaľ čo taliansky minister zdravotníctva Francesco Storace uviedol, že v jeho krajine bola zriadená národná krízová jednotka.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí naďalej odporúča svojim občanom necestovať do postihnutých oblastí. Za rizikové označilo oblasti na východe a juhovýchode Turecka, konkrétne Dogubeyazit, Van, Igdir, Aralik, Horasan, Hilvan a Almagdeni. Tým, ktorí do Turecka predsa len vycestujú, ministerstvo odporúča, aby sa vyhýbali kontaktu s hydinou a vtáctvom, kým nebude vyjasnený rozsah nákazy a ďalší vývoj.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA