Európska onkologická elita sa zišla v Štokholme

Európska onkologická spoločnosť (ESMO) priviedla do švédskeho Štokholmu na výročný kongres viac než 8000 onkologických špecialistov. Na pacientskom seminári, ktorý sa pri tejto príležitosti konal, vystúpila aj europoslankyňa Belohorská.

Pozadie

ESMO (European Society for Medical Oncology) je vedúcou európskou neziskovou profesnou organizáciou, ktorá podporuje multidiciplinárny prístup k liečbe rakoviny. Združuje približne 5000 odborníkov z viac ako 100 krajín sveta.

Vydáva tiež prestížnu odbornú publikáciu Annals of Oncology, v ktorom publikuje články o najrôznejších aspektoch onkológie. 

Otázky

Kongres slúži pre onkologickú komunitu ako hlavné fórum a príležitosť na zdieľanie skúseností s najmodernejšími liekmi, technológiami a na šírenie tzv. osvedčených postupov. Okrem odborníkov z oblasti klinickej medicíny sa na kongrese zúčastnili aj politici, ktorí majú čo povedať k téme verejného zdravia a zástupcovia pacientskych organizácií, pre ktorých slúži hlavne na nadväzovanie kontaktov s odborníkmi.

Na tomto seminári onkologických pacientov vystúpila aj slovenská europoslankyňa Irena Belohorská, ktorá je v Európskom parlamente členkou  skupiny MEP against cancer (Europoslanci proti rakovine) a pôvodným povolaním je tiež onkologička. Na seminári rozprávala na tému „Budúcnosť liečby rakoviny – politické perspektívy“.

„Ako politik, viem, že nie všetko, čo je potrebné, može byť aj poskytnuté“, povedala Belohorská. „Každá vláda má okrem ministerstva zdravotníctva aj ministerstvo financií. A musím povedať, že ak niečo minister zdravotníctva nenávidí, je to rozpočet.“ Nedostatok prostriedkov alokovaných v zdravotníctve je podľa Belohorskej pravdepodobne hlavnou príčinou rozdielov v miere prežitia rakoviny medzi členskými štámi EÚ. Pri niektorých diagnózach je rozdiel medzi EÚ 15 a EÚ 12 až 27 %, poznamenala.  

„Ak sa pozrieme na strategický prístup EÚ pre roky 2008 – 2013 “Biela kniha  – Spolu za zdravie” treba považovať tento fakt za neakceptovateľný. Redukcia nerovností v Európe by mala byť prehlásená za jeden z hlavných cieľov.“ Pacienti v Európe nemajú rovnaký prísup k inovatívnym liekom a rýchlosť akou sa k nim dostanú závisí do veľkej miery od toho, v akej krajine žijú, konštatuje europoslankyňa.

Potrebujeme podľa jej slov skutočné a relevantné dáta, aby sme vedeli spoľahlivo identifikovať trendy a porovnať národné údaje. “Niektoré krajiny reorganizovali celý systém poskytovania starostlivosti o onkologických pacientov na základe európskeho porovnania”, pripomenula Belohorská.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA