Fínsko chce upozorniť na škodlivosť alkoholu

Fínska vláda sa už zhodla na zavedení zdravotných varovaní na alkoholických produktoch, a teraz podporuje správu , financovanú Komisiou, na zavedenie takýchto varovaní na európskej úrovni.

 

Krátka správa

Fínsko podporuje odporúčania aktuálnej správy Alkohol v Európe, ktorá tvrdí, že alkoholické výrobky by mali byť označené varovaním o svojej škodlivosti pre zdravie človeka. Generálny riaditeľ Fínskeho národného inštitútu pre verejné zdravie profesor Pekka Puska v rozhovore pre EurActiv.com hovoril o prioritách nadchádzajúceho Fínskeho predsedníctva EÚ v oblasti zdravia:

„Alkohol vnímame ako veľký problém. Jeho konzumácia a problémy s tým spojené sa zvýšili. Chceme, aby sa EÚ i Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) viac zamerali na problém alkoholu na medzinárodnej úrovni,“ uviedol Puska. Dodal, že Fínska vláda už schválila zavedenie takýchto varovaní na alkoholických nápojoch. V tlačovom vyhlásení Fínskej vlády sa uvádza, že „reklamy na alkoholické nápoje, ktoré lákajú deti a mládež, budú zakázané, a na fľašiach bude umiestnené varovanie o ohrození vývoja plodu pri konzumácii alkoholu.“

Francúzky parlament tiež nedávno prijal pozmeňovací návrh k existujúcemu zákonu, podľa ktorého musia byť všetky alkoholické nápoje, predávané na francúzskom trhu, označené varovaním o škodlivosti konzumácie alkoholu v tehotenstve. Na fľašiach musí byť obrázok alebo silueta gravidnej ženy a pri označení o obsahu alkoholu aj informácia, že aj malé množstvo alkoholu môže mať vážne následky pre zdravie dieťaťa. Smernice by mali byť zavedené v júni 2006 a mali by vstúpiť do platnosti už do konca tohto roka.

Celý text rozhovoru s profesorom Puskom v anglickom jazyku nájdete tu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA