Francúzi berú najviac liekov

Vo Francúzsku sa ročne spotrebuje najviac liekov na osobu, takmer rovnako často plienia lekárničky aj Nemci.

lieky, farmaceutický, zdravie
lieky, farmaceutický, zdravie

 

Krátka správa

Podľa nedávnej štúdie o štruktúre a vývoji piatich hlavných farmaceutických trhov v EÚ, Francúzi míňajú ročne na lieky 284 eur na obyvateľa, čo je najviac s Európe. Tesne za nimi sa s 244 eurami ročne na obyvateľa umiestnili Nemci, nasledujú Briti, Taliani a Španieli (približne 200 eur na hlavu). Francúzi zároveň spotrebujú aj kvantitatívne najviac liekov.

Predaj liekov sa zvýšil vo všetkých krajinách, a len v spomenutých piatich krajinách dosiahol v roku 2004 sumu 70 miliárd eur. Podľa štúdie francúzskeho ministerstva zdravotníctva tento nárast obratu vznikol najmä v dôsledku zvýšenia cien liekov – približne o 10% vo Francúzsku a Nemecku za obdobie 2003-2004. Najväčší podiel na trhu vo všetkých piatich krajinách – približne 25% – majú lieky na liečbu ochorení srdcovocievneho systému, nasledujú lieky na liečbu nervových ochorení a chorôb tráviaceho traktu.

Podľa štúdie sú lieky najlacnejšie vo Veľkej Británii vďaka značnému prieniku generík na trh a paralelným importom, zatiaľ čo najdrahšie sú v priemere v Taliansku. Nemecko je na vrchole rebríčka v spotrebe generických liekov, ktoré tvoria až 22,7% predaja liekov.

V niektorých krajinách EÚ nastal posun v národnej politike podpory predpisovania generík ako súčasť celkovej reformy zdravotníctva s cieľom znížiť náklady. Napríklad lekári vo Francúzsku, ktorí podpíšu dohodu so sociálnou poisťovňou, sú povinní predpisovať lacnejšie lieky, z ktorých časť musia tvoriť generiká.  

REKLAMA

REKLAMA