G8 koordinuje boj proti vtáčej chrípke

Ministri zdravotníctva krajín Skupiny ôsmich (G8) sa na svojom historicky prvom stretnutí zhodli na tom, že najvyššími prioritami spolupráce v rámci globálneho boja proti vtáčej chrípke je včasné objavenie a kontrola výskytu vírusu H5N1 už pri zdroji.

 

Krátka správa

Eurokomisár pre zdravie Markos Kyprianou sa 27.-28. apríla 2006 zúčastnil na prvom stretnutí ministrov zdravotníctva krajín G8 v Moskve. Ministri Skupiny ôsmich, najbohatších priemyselných krajín, diskutovali o spôsoboch zlepšenia súčasného celosvetového úsilia bojovať proti nákazlivým chorobám, o pandemickej pripravenosti a reakcii. Vo svojom vyhlásení ministri zdravotníctva G8 určili prioritu včasnému odhaleniu a kontrole vírusu H5N1 vtáčej chrípky už pri jeho zdroji.

Na stretnutí sa zúčastnili aj predstavitelia EÚ, Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Svetovej banky (WB) a UNaids a komisár Kyprianou uvítal rastúci význam medzinárodnej spolupráce v boji proti nákazlivým chorobám. Navrhol, aby krajiny G8 v prípade pandémie spolu prerokovali prijatie akýchkoľvek nezdravotníckych opatrení. Ruský minister zdravotníctva Michail Zurabov vyzval k vytvoreniu medzinárodných jednotiek rýchlej reakcie pre boj s pandémiami, ktoré vznikajú v dôsledku živelných katastrof. „Musíme sa naučiť vytvárať mobilné jednotky, použiteľné za podobných okolností,” uviedol.

Summit G8 2006 sa uskutoční v júli v Petrohrade.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA