Írsko má po BSE ďalší problém s kontaminovaným mäsom

Írsko bude musieť zlikvidovať približne 100 000 kusov ošípaných pod vplyvom najväčšej hrozby pochádzajúcej z kontaminovaného mäsa od prepuknutia choroby šialených kráv (BSE).

Európska komisia včera, 7. decembra, oznámila, že podrobne monitoruje situáciu ohľadne konataminácie írskeho bravčového mäsa dioxínom.

Podľa odhadov budú musieť byť zničené potravinové produkty v hodnote 125 miliónov eur. Týka sa to ako Írska tak aj ďalších 25 krajín, do ktorých sa bravčové mäso zo zeleného ostrova vyváža.

Vyšetrovanie írskych úradov dokázalo kontamináciu mäsa nebezpečným dioxínom na úrovni 80- až 200-krát vyššej ako je povolený limit. Kríza vypukla 19. novembra, kedy rutinná vzorka mäsa z mäsiarskeho závodu bola pozitívne testovaná na kontamináciu dioxínom.

Ako sa ukázalo, kontaminácia mala pôvod v kŕmení prasiat krmivom kontaminovanom priemyselným olejom. Podľa írskej tlače dioxíny obsahovalo krmivo zo spoločnosti na recyklovanie potravín Co. Carlow.

Úrady Írom odporučili, aby vyhodili alebo vrátili všetko bravčové mäso zakúpené od 1. septembra. Jedlá z bravčového, klobásky, čierny puding, niektoré druhy pizze a ďalšie produkty z bravčoviny sú na zozname vecí, ktorým by sa mali ľudia vyhýbať.

Írsky export bravčového mäsa smeruje až do 25 krajín sveta. „Domnievame sa, že je to prípad 20 až 25 krajín. Určite menej než 30“, povedal hlavný kontrolór v oblasti veterinárnej medicíny Paddy Rogan pre írske médiá.

Detaily o distribúcii možného kontaminovaného mäsa v iných štátoch EÚ a tretích krajinách poskytne Rýchly varovný systém EÚ pre krmivá a potraviny. Európska komisia oznámila zámer koordinovať a harmonizovať prístup k tomuto incidentu vo všetkých postihnutých krajinách.

Úradníci a experti z oblasti hovoria, že dioxíny sa musia v tele akumulovať určitý čas na to, aby predstavovali pre ľudí zdravotné riziko. Experti prirovnávajú konzumáciu kontaminovaného bravčového k následkom vyfajčenia jednej cigarety.

Írsko je jedným z hlavných exportérov bravčového mäsa. Británia je pre neho bezkonkurenčne najväčším trhom, nasledovaná Nemeckom, Francúzskom, Ruskom a Japonskom. Ďalšími hlavnými destináciami sú ČínaHolandsko.

Dioxíny je nazov vysoko karcinogénnych skupín chemických zlúčenín, ktoré vznikajú pri spaľovaní, pri bielení chlórom a výrobných procesoch. Kombináciou tepla a chlóru vzniká dioxín. Hoci sa dioxín môže vyskytovať prirodzene v živočíšnom tuku a rastlinách, väčšinou vzniká v dôsledku ľudskej činnosti.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA