Jedno pivo, prosím

Zodpovedné pitie piva podľa konferencie v Bruseli prispieva k zdravému životnému štýlu.

 

Krátka správa

Veľká medzinárodná konferencia medicínskych odborníkov a vedcov z celej Európy sa 4. mája 2006 v Bruseli zaoberala prínosmi umierneného pitia piva pre zdravie človeka.

Zatiaľ čo prospešný vplyv vína na zdravie je dávno známy, pozitívna rola piva sa ešte len dostáva do povedomia ľudí. Mnohé prínosy umierneného pitia piva sú jedinečné iba pre tento druh nápoja vďaka jeho zložkám ako napríklad chmeľ a sladový jačmeň. Pivo má v porovnaní s ostatnými alkoholickými nápojmi tiež relatívne nízky obsah alkoholu.

„Táto medicínska konferencia má za cieľ zdôrazniť, že v oblasti alkoholu a zdravia sa objavujú nové poznatky,“ uviedol predseda konferencie profesor Jonathan Powell z výskumnej organizácie Medical Research Council Human Nutrition Research v Cambridgi. „Médiá a verejnosť majú sklony zameriavať sa na víno. Objavujú sa však dôkazy, že aj samotný alkohol má pozitívne účinky na zdravie, a preto sú v určitom množstve zdraviu prospešné aj iné nápoje, ako napríklad pivo. Obsahuje rôzne výživné látky a vlastnosti, podporujúce zdravie človeka. Konferencia sa snaží upriamiť pozornosť týmto smerom.“

„Ďalším významným aspektom umierneného pitia alkoholu a zdravia je, že jeho pozitívne účinky sa vzťahujú k mnohým primárnym zdravotným otázkam dneška ako srdcovo-cievne ochorenia, osteoporóza, infarkt, cukrovka, rakovina a Alzheimerova choroba,“ dodal Powell.

Podľa záverov konferencie umiernené pitie piva:

  • znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení

  • pomáha udržiavať krvný tlak na primeranej úrovni a znižuje riziko infarktu

  • je prospešné pre imunitný systém – zdraví dospelí ľudia sú menej náchylní ochorieť

  • má protizápalové účinky, prispievajúce k zdraviu srdca

  • mohlo by zohrávať úlohu v boji s osteoporózou, pretože zlepšuje minerálnu hustotu kostí

  • pomáha v boji proti rakovine vďaka obsahu látok nazývaných flavinoidy v chmeli

  • znižuje riziko demencie vďaka prospešnému vplyvu na zachovanie funkcie mozgu v staršom veku

  • môže chrániť pred cukrovkou typu II, ktorú spôsobuje nesprávna výživa a zlý životný štýl

Konferencia sa uskutočnila pod záštitou Výrobcov piva Európy, ktorá spája národné združenia výrobcov piva z 22 krajín.  Slovenskí výrobcovia v nej zastúpení nie sú, členom je však Združenie piva a sladu z Čiech, krajiny, po celom svete známej svojím výborným pivom. Tohtoročná konferencia bola už štvrtou svojho druhu.

Medzi závermi konferencie sa nanešťastie neobjavila informácia o tom, aké množstvo piva je vlastne zdravé, a tak si pod pojmom „umiernené“ či „zodpovedné“ pitie každý predstaví niečo iné.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA