Nobelovu cenu dostali za objav vírusov HIV a HPV

Traja európski vedci sa podelili o Nobelovu cenu za medicínu. Nemecký virológ za identifikovanie vírusu spôsobujúceho rakovinu krčka maternice (HPV) a dvaja francúzski virológovia za objavenie vírusu HIV, spôsobujúceho AIDS.

Karlolinska Inštitút v Štokholme oznámil včera, 6. 10. mená tohtoročných víťazov Nobelovej ceny za medicínu. Polovica ceny poputuje do Nemecka a druhú si rovným dielom rozdelia dvaja francúzski vedci.

Ani jeden z objavov nie je nový. Ľudský papiloma vírus – HPV (Human Papillomavirus) bol identifikovaný v roku 1983 doktorom Haraldom zur Hausen z Univerzity v Düsseldorfe na základe biopsie žien, ktoré mali rakovinu krčka maternice. Dva typy tohto vírusu sa podieľajú na vzniku až 70 % prípadov vzniku tohto druhu rakoviny. Neskôr jeho objav viedol k vývoju vakcíny proti ľudskému papilloma vírusu, ktorý zabíja mnoho žien na celom svete.

Doktorka Francoise Barré-Sinoussi z Pasterovho Inštitútu a doktor Luc Montagnier, riaditeľ Svetovej nadácie na výskum a prevenciu AIDS, v roku 1981 objavili vírus HIV, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS. Ich objav viedol k rozšíreniu krvných testov, ktoré vedia identifikovať prítomnosť vírusu, a ktoré sa robia u darcov krvi a orgánov, čo značne obmedzilo šírenie epidémie. Hoci na AIDS stále neexistuje liek, boli vyvinuté antiretrovirálne lieky, ktoré značne predlžujú život pacientov, niekedy o celé desaťročia.

Pravidlá udeľovania Nobelových cien hovoria, že každý rok sa môže cena prerozdeliť maximálne medzi troch jednotlivcov. Zásluhu na objave vírusu HIV má aj americký vedec Robert Gallo. Spor o priznanie podielu na objave vírusu a krvného testu, ktorý určí jeho prítomnosť, viedol v 80. rokoch až k diplomatickej roztržke. V roku 1987 americký prezident Ronald Reagan a vtedajší francúzsky premiér Jaques Chirac podpísali dohodu, ktorá obom inštitúciám, v ktorých Gallo a Montagnier pracovali priznala odmeny vo výške miliónov dolárov ako aj uznanie za objav. V stanovisku Karlinska Inštitútu sa však Gallovo meno nespomína.

Dnes sa očkáva oznámenie víťazov Nobelovej ceny za prínos v oblasti fyziky, nasledovať budú ešte cena za chémiu, literatúru a mier a nakoniec za ekonómiu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA