OSN varuje Európu pred vtáčou chrípkou

EK bije na poplach potom, keď po Csongráde v Maďarsku bolo vo Veľkej Británii utratených ďalších 160 000 vtákov, aby bolo zastavené šírenie vtáčej chrípky.

Pozadie

Prepuknutie nákazy na britských ostrovoch bolo ohlásené večer v piatok 2. februára 2007. Na farme 120 km východne od Londýna došlo k úhynu 2 500 moriek (Suffolk). Laboratórne vyšetrenie už potvrdilo, že ide o vtáčiu chrípku.

Otázky

Úradníci OSN varovali, že Európa by mala byť pripravená na viac podobných udalostí v súvislosti s identifikovaním podobného prípadu v Maďarsku pred dvoma týždňami. 

13 krajín EÚ bolo už postihnutých týmto vírusom od začiatku minulého roku.

Legislatíva EÚ vyžaduje prísne kontroly pohybu hydiny v prípade vypuknutia choroby, ako aj vytvorenie ochrannej zóny (oblasť vysokého ohrozenia) okolo nakazenej farmy. Tá má  má polomer 3 km od epicentra nákazy a je obklopená zónou dohľadu s polomerom 10 km, v ktorej je riziko nižšie. V oblasti je kontrolovaný pohyb ľudí aj hydiny.

Úradníci Svetovej organizácie zdravia (WHO) pochválili britské úrady za to, že splnili existujúce pokyny EÚ a vyhlásili, že Británia reagovala na prepuknutie choroby „riadnym spôsobom, ktorý je vyžadovaný Európskou komisiou a veríme, že za týchto okolností by sme nemali šťastie, ak by došlo k rozšíreniu na blízke farmy“.

Úradníci WHO tiež potvrdili, že vírus H5N1, ktorý normálne napáda vtáky, môže infikovať aj ľudí. Z celosvetového počtu 271 potvrdených prípadov nakazenia človeka od roku 2003 bolo 165 prípadov smrteľných.

Pozície

Vyšší koordinátor OSN pre chrípku (vtáčiu a ľudsk) David Nabarro pre Reuters povedal: „Myslím si, že v Európe toho bude počas nasledujúceho jedného alebo dvoch mesiacov viac.“

Hovorkyňa EÚ pre Financial Times uviedla, že neočakáva zavedenie zákazu na obchod s mäsom: „V poslednom roku došlo k 14 prípadov vypuknutia nákazy v rôznych členských štátoch a žiadny nevolal po uvalení zákazu na obchod. Obchodní partneri majú dôveru v naše opatrenia,“ povedala.

Ďalšie kroky

  • Európska komisia dnes formálne odsúhlasí zriadenie ochrannej zóny okolo postihnutej farmy
  • 6. február 2006: Zasadne "Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat", ktorý je zložený z veterinárnych expertov a ktorý posúdi , či a aké ďalšie kroky je potrebné prijať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA