Pacientov ohrozujú staré lieky

Európanov ohrozujú lieky, ktoré im lekárne vydajú napriek tomu, že sú po expirácii alebo mali byť z predaja stiahnuté. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej výsledkoch informoval denník Financial Times.

Grécka spoločnosť Aegate, zaoberajúca sa bezpečnosťou liečiv analyzovala štvrť milióna predpisov na lieky v Belgicku a Grécku. Zistila, že v jednom percente prípadov išlo o výdaj liekov, ktoré mali byť stiahnuté z rozhodnutia národných regulátorov a vrátené výrobcovi, pretože bol u nich zistený problém.  Ďalších 0,04 percenta liekov bolo vydaných napriek tomu, že prekročili dátum spotreby a teda boli pre pacienta tiež potenciálne nebezepčné, resp. neúčinné.   

Podľa rovnakej analýzy by tak len v Belgicku mohlo byť nevhodnými liečivami ohrozených 83 000 pacientov. Štúdia vo vzorke neodhalila žiadny prípad falšovaného lieku vydaného v lekárňach, píšu britské noviny Financial Times.

Farmaceutické firmy už dlhšie stupňujú svoj tlak na EÚ, aby pritvrdila v boji proti falšovaniu liekov a ich opätovném prebaľovaniu v procese distribúcie. Autori analýzy tvrdia, že vzorka nebola dostatočne reprezentatívna, aby odhalila rozsah nebezpečenstva, ktoré predstavujú falšované lieky.

Odhaduje sa, že jedno percento liekov na predpis, ktoré cirkulujú v EÚ sú falošné. Spoločnosť Aegate sa snaži dostať na trh systémy, ktoré sú schopné vystopovať a identifikovať spoľahlivosť lieku na ceste od výrobcu až ku konečnému spotrebiteľovi a tak zaistiť ich bezpečnosť.  

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že celosvetovo je falšovaných až 10 % liekov na trhu. V internetovom predaji je to až 60 %. Odborníci tiež varujú, že zatiaľ čo sa v minulosti falšovali hlavne tzv. life-stylové lieky, t.j. prípravky na chudnutie a pod., dnes sú to už čoraz častejšie život zachraňujúce lieky, od ktorých pacient priamo závisí.  

Na ceste je už legislatívny návrh Európskej komisie, ktorý počíta napríklad s inšpekciami u výborcov, používanie ťažko falšovateľných originálnych obalov a s tým súvisiaci úplný zákaz prebaľovanie liekov v distribučnom procese. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA