Portugalsko: o interrupciách rozhodne nakoniec parlament

Premiér Sócrates požiada parlament, aby prijal nový zákon o interrupciách. Počas víkendu sa o nich konalo druhé referendum, ktorého výsledok je kvôli nízkej účasti neplatný.

Pozadie:

V Portugalsku sa konalo 11. februára 2007 referendum o legalizácii umelého prerušenia tehotenstva: približne 60% hlasovalo za zmenu, 40% bolo proti. Výsledok je ale neplatný kvôli účasti nižšej ako 50% oprávnených voličov (účasť 44%). Portugalčania o tejto otázke hlasovali v roku 1998, vtedy ae veľmi tesne v prospech zákazu potratov.

„Chceme zákon zmeniť, aby ženy, ktoré sa slobodne rozhodnú pre umelé prerušenie tehotenstva, dostali odbornú zdravotnú a sociálnu pomoc,“ povedal premiér pred konaním referenda.

Otázky:

Napriek výsledku referenda sa rozhodol premiér Jose Sócrates liberalizovať v krajine prísny antiinterrupčný zákon. Do desiatich týždňov chce nechať Parlament, v ktorom majú jeho centristicko-ľavicoví socialisti výraznú väčšinu, schváliť legalizáciu týchto zákrokov. „Portugalsko bude proti interrupciám bojovať rovnako, ako iné vyspelé krajiny“, dodal.

Pre prísny zákon Portugalčanky teraz chodia na interrupčné zákroky do cudziny, väčšinou do susedného Španielska. Klinika v španielskom pohraničnom meste Badajoz má prívlastok „najväčšia portugalská klinika“ – interrupčný zákrok v hodnote asi 500 eur tam každoročne podstúpi niekoľko tisíc Portugalčaniek. Mnohé si však interrupciu v cudzine dovoliť nemôžu, a preto často podstupujú nelegálne neodborné zákroky.

Portugalsko uplatňuje jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európe. Všeobecne nie sú povolené, a ak tak len do 10 týždňa tehotenstva v prípade ohrozenia života matky, znásilnenia alebo pri riziku nevyliečiteľnej choroby dieťaťa. Ilegálna interrupcia sa trestá až troma rokmi väzenia.

Väčšina krajín povoľuje interrupciu až do tretieho mesiaca tehotenstva. Jedine Poľsko, MaltaÍrsko majú tak k tejto problematike rovnako prísny postoj ako Portugalsko.

Pozície:

Podľa Združenia pre plánovanie rodiny v uplynulých dvoch rokoch následkom takých zákrokov prišlo o život možno až 15 žien, vyše päťtisíc ročne ošetrujú lekári v nemocniciach pre údajne spontánny potrat.

Portugalské ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že ročne podstúpi nelegálny zákrok približne 20-tisíc žien. „Každý týždeň tu vidím aspoň jednu ženu, ktorá chce prerušenie tehotenstva,“ povedal denníku Guardian Jose Antonio Pinto, sociálny pracovník z chudobnej štvrte mesta Porto. „Nemajú prácu, nemajú kde bývať a určite nemajú peniaze na cestu do Španielska. Keby mohli, tak by si to dieťa asi nechali.”

Kým predstavitelia cirkvi prirovnávali interrupcie k poprave, stúpenci zmiernenia zákona ich obviňujú zo zaslepenosti. Povolenie interrupcií otvorene podporujú aj niektorí lekári. „Ak zmena prejde, ženy k nám budú môcť prísť po pomoc a radu. A bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú, bude to pre každého lepšie,“ povedal Vasco Freire, ktorý vedie združenie lekárov podporujúcich právo žien na slobodné rozhodnutie.

Socialistická skupina v EP privítala výsledok portugalského referenda. Jej líder Martin Schultz ho označil za “víťazstvo progresívnych síl v Portugalsku”. Legalizácia potratov umožní podľa socialistov napríklad predísť asi 23 000 nelegálnym potratom, ktoré sa vykonajú v krajine každý rok, v nevyhovujúcich podmienkach.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA