Predýchajte strach z rakoviny pľúc, vyzýva kampaň

Hlavnou myšlienkou kampane November - Mesiac povedomia o rakovine pľúc, je "Nedovoľte rakovine vziať Vám dych. Predýchajte strach... Informujte sa!" Na Slovensku budú štyri tematické týždňe venované zvyšovaniu informovanosti verejnosti.

Na Slovensko po prvýkrát dorazila celosvetová kampaň “November – Mesiac povedomia o rakovine pľúc”, zameraná na zvýšenie povedomia širokej verejnosti o rakovine pľúc a s ňou súvisiacich témach.

Cieľom je vyvrátiť mýty o rakovine pľúc a naopak dať ľudom presné, užitočné a relevantné informácie o rizikových faktoroch, príznakoch či dôležitosti včasnej diagnostiky. V rámci kampane budú odborníci pacientov a ich blízkych informovať o boji s chorobou, možnostiach liečby a o psychických aspektoch ochorenia buď cez nový internetový portál www.rakovinapluc.sk alebo na novozriadenej infolinke 0800 800 702. 

  • Mýty

Málokto napríklad vie, že ide o jedno z trojice najčastejších smrteľných ochorení v populácii. U žien v niektorých krajinách predstihla rakovina pľúc rakovinu prsníka.

Hoci je napríklad pravdou, že fajčenie je najvýznamnejším faktorom pri vzniku rakoviny pľúc, zďaleka nie je jediným. Až jedna pätina ľudí, ktorých táto choroba postihne, nikdy v živote nefajčila. Medzi ženami je to až 30 % pacientiek, medzi mužmi 10%.

Medzi rizikové faktory odborníci radia aj stres a depresiu. Podľa niektorých štúdií majú ľudia s depresiou zníženú imunitu a 23- násobne vyššiu pravdepodobnosť ochorieť na rakovinu. Nemenej významnými faktormi sú dedičnosť, škodliviny na  pracovisku, znečistené životné prostredia a chronické ochorenia dýchacích ciest.

  • Boj proti fajčeniu

Fajčenie je tým faktorom, ktorý je možné konkrétnym konaním priamo ovplyvniť. Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť, hoci najlepšie výsledky dosahujú tí, ktorí s týmto zlozvykom prestanú do tridsiadky. Riziko rakoviny u bývalého fajčiara sa vyrovná riziku nefajčiara asi po 13 rokoch od zanechania návyku.

Slovenská vláda prijala Národný akčný plán na kontrolu tabaku na obdobie 2009 až 2010. Jeho cieľom je, aby počet úmrtí spojených s tabakom, teda aj rakovinu pľúc, klesol zhruba o tisíc v priebehu platnosti tohto plánu. Na ochorenia súvisiace priamo s fajčením, spotrebuje štát ročne vyše 100 miliónov korún.

  • Včasná diagnostika zachraňuje životy

Zákernosť rakoviny pľúc spočíva v tom, že veľa pacientov vyhľadá lekársku pomoc neskoro. Priamo úmerne s neskorým diagnostikovaním klesajú šance na prežitie. Rozpoznateľné príznaky sa objavujú až s postupom choroby. Často je prvým znakom nález na röntgenovom snímku pľúc.

  • Štyri týždne, štyri prvky života

Kampaň je rozdelená do štyroch týždňov, každý z nich má svoj symbol a každý budú sprevádzať akcie. Tento týždeň zasadil minister zdravotníctva Richard Raši “Stromy proti rakovine”. Budúci týždeň si v nákupných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach budú môcť ľudia nechať bezplatne zmerať vitálnu kapacitu pľúc. Počas tretieho týždňa bude kampaň zameraná na stredoškolákov, ktorí sa nezriedka stretávajú s rakovinou pľúc u svojich rodičov či prarodičov a posledný, štvrtý týždeň kampane, bude venovaný ľuďom s už diagnostikovanou chorobou a ich príbuzným.

  • Rakovina pľúc v Európe a na Slovensku

V Európe si rakovina pľúc každoročne vyžiada viac ako 330 000 životov. Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2000 nových prípadov rakoviny pľúc. 

Z porovnania štúdie Globocan 2002 vyplýva, že kým vo Francúzsku je miera 4-ročného prežitia pri rakovine pľúc viac ako 15 %, na Slovensku je to len 8 %.

Grécko má najväčší podiel chorých na rakovinu pľúc mladších ako 45 rokov z celej Európskej únie. Odborníci to pripisujú vysokému podielu ľudí, ktorí začali fajčiť pred 18 rokom života.


Na kampani November – Mesiac povedomia o rakovine pľúc sa podieľa Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo školstva SR, Slovenská onkologická spoločnosť, Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej a spoločnosť Roche.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA