Rytmus piesne Stayin’ Alive zachraňuje životy

Hit skupiny Bee Gees zo 70. rokov má ideálny rytmus, využiteľný pri manuálnej resuscitácii po zástave srdca, zistili americkí vedci. Objav je využiteľný pri výuke poskytovania prvej pomoci.

Štúdia Univerizy v Illinois zistila, že diskohymna Stayin’ Alive je perfektným „soundtrackom“ ku kardiopulmonárnej resuscitácii (resuscitácia po zásatve srdca, resp. zástave dychu). Rytmus tejto chronicky známej piesne britskej kapely má 103 úderov za minútu, čo sa veľmi približuje odporúčanej frekvencii (100/min) kompresií pri oživovaní. Pri tomto tempe sa do mozgu dostane optimálne  množstvo okysličenej krvi.

Vedúci štúdie požiadal 15 doktorov a študentov medicíny, aby predviedli kardiopulmonálnu resuscitáciu na figurínach. Pri tom mali v iPode pustenú pieseň Stayin’ Alive a resuscitáciu mali do robiť do jej rytmu. O päť týždňov ich požiadal, aby masáž zopakovali bez hudby, stále si však mali pripomínať v hlave jej rytmus. Aj v druhom pokuse boli schopní vykonať resuscitáciu takmer bezchybne. Kým prvýkrát bol priemer kompresií hrudníka 109 za minútu, bez hudby to bolo 113, čo je síce viac ako je odporúčané, podľa lekárov je to však lepšie ako keď je kompresií menej.

Význam toho zistenia spočíva v tom, že môže byť využíté pri kurzoch prvej pomoci. Šanca človeka prežiť zástavu srdca je trikrát vyššia, ak mu je schopný okolostojaci poskytnúť správnu resuscitáciu. Bohužiaľ ,väčšina ľudí, aj v prípade že prvú pomoc zhruba ovládajú, zdráhajú sa ju poskytnúť z obavy, že urobia niečo zle. Šanca na prežitie pritom s každou minútou klesá.

Zdá sa, že pracovníci záchrannej lekárskej služby o tomto malom triku vedia už dlho a niektorí ho práci aj využívaju. Ako píše denník Chicago Tribune, na niektorých online fórach dokonca nechýba čierny humor a medzi odporúčanými titulmi sú aj “Quit playing games with my heart” od Backstreet Boys, či “Do you really want to hurt me?” od Culture Club.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA