Budú pokusy o jednotné označovanie výrobkov na opaľovanie úspešné?

Európska komisia spustila 9. júla informačnú kampaň o novom nezáväznom systéme označovania výrobkov na opaľovanie, ktorý by sa mal uviesť do praxe toto leto. Organizácie na ochranu spotrebiteľov však varujú, že súbežná koexistencia rôznych systémov označovania týchto výrobkov môže viesť k zmätku u konečných spotrebiteľov.

Krátka správa

Európska komisia odporúča priemyselnému sektoru, aby v septembri tohto roku zabezpečil jasné a štandardizované označovanie výrobkov na slnečnú ochranu. Odporúčaný vzor etikety by mal obsahovať štandardizované logo UVA a taktiež štandardizovaný slovný opis výrobku, ktorý by pomohol spotrebiteľom zorientovať sa a vybrať si vhodný produkt. Používanie pojmov ako „100%-ná ochrana“, ktoré spotrebiteľov len zavádzajú, pretože žiadny výrobok na opaľovanie nemôže zabezpečiť úplnú ochranu proti slnečným lúčom UV, bude zakázané.

Jednou z kľúčových informácií kampane organizovanej Komisiou je zdôraznenie faktu, že používanie výrobkov na opaľovanie je len jednou z možností, ako sa chrániť pred slnečnými lúčmi.

Eurokomisár pre zdravie Markos Kyprianou vyhlásil: „Výrobky na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré sú správne používané, prispievajú k ochrane proti rakovine kože, ale len ich samotné používanie nestačí. Potrebné sú aj ostatné preventívne opatrenia ako vyhýbanie sa dlhému pobytu na slnku, uchýlenie sa do tieňa počas hodín maximálnej slnečnej aktivity a ochrana klobúkom a slnečnými okuliarmi.“

Asociácia kozmetického priemyslu Colipa podporuje odporúčania aj informačné aktivity Komisie.

Organizácia na ochranu práv spotrebiteľov BEUC však varuje pred zneistením spotrebiteľov, keď nebudú môcť nájsť výrobky na opaľovanie označené podľa európskych štandardov v obchodoch. Hovorkyňa BEUC-u Laura Degallaix povedala: „Keďže nové označovanie nie je povinné, existuje riziko, že veľké množstvo výrobkov ho nebude mať.“

Nový systém označovania bude zavedený postupne počas leta 2007. V tomto roku by malo mať približne 20 % výrobkov toto označenie. Informačná kampaň Komisie bude následne prebiehať v spolupráci s jednotlivými členskými štátmi.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA