Turecko bojuje s vtáčou chrípkou

Turecko zvyšuje opatrenia na kontrolu šírenia vírusu vtáčej chrípky H5N1. Počet ľudských prípadov sa zvýšil na 14.

 

Krátka správa

Turecké ministerstvo zdravotníctva prijalo nové opatrenia na zastavenie šírenia smrteľného vírusu vtáčej chrípky H5N1 v krajine. Podľa najnovších správ bolo v Turecku nakazených už 14 ľudí, vrátane 3 mŕtvych súrodencov z mesta Dogubayazit na východe krajiny.

Ministerstvo zdravotníctva začalo vo východnej časti krajiny, kde nákaza vypukla, distribuovať letáky s informáciami o chorobe a jej predchádzaní. Obyvateľov v ňom vyzýva, aby konzumovali iba zdravú hydinu, a mäso dôkladne tepelne upravili. Zdravotnícke autority tiež zvažujú voľný zákaz chovu hydiny pri domoch. „Ak naša spoločnosť prijme potrebné opatrenia a ľudia budú informovaní, v krátkom čase môžeme hrozbu zlikvidovať,“ vyhlásil turecký minister zdravotníctva Recep Akdag.

V postihnutých regiónoch bolo zlikvidovaných viac ako 100 000 kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy. Doteraz sa vírus rozšíril na východe, severe a v centrálnej časti Turecka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyslala do krajiny svoju misiu. Jej vedúci Guenael Rodier vyhlásil, že je jasné, že vírus sa v krajine dôkladne rozšíril.

Podľa zdravotníckych expertov ide u väčšiny hlásených prípadov nákazy u ľudí o deti, ktoré prišli do kontaktu s uhynutou alebo nakazenou hydinou, zatiaľ sa neobjavil prípad prenosu choroby z človeka na človeka. V Turecku sa však šíri panika. „Čím viac nakazených ľudí, tým väčšia šanca, že vírus zmutuje a bude schopný prenosu medzi ľuďmi,“ varuje Rodier.

Európska únia oznámila zavedenie zákazu dovozu neupraveného peria, používaného vo vankúšoch a perinách, z krajín hraničiacich s východným Tureckom. Dovoz živej hydiny y hydinových výrobkov z Turecka je zakázaný už od októbra 2005. Zákaz dovozu peria, ktorý Komisia formálne prijme 11. januára, sa vzťahuje na Azerbajdžan, Arménsko, Gruzínsko, Sýriu, Irán a Irak.

Od októbra 2005 bolo na vtáčiu chrípku v EÚ testovaných približne 25 000 voľne žijúcich vtákov, nákaza sa u žiadneho nepotvrdila. V EÚ sa zatiaľ neobjavil prípad infekcie smrteľným vírusom H5N1. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA