Vieme, čo jeme?

Komisia zverejnila akčný plán pre ochranu a práva zvierat. Navrhované označovanie potravín v EÚ ako „neporušujúce práva zvierat“ by malo spotrebiteľom pomôcť informovane si vyberať.

 

Krátka správa

Komisia schválila akčný plán pre ochranu a práva zvierat, ktorý by mal sprehľadniť existujúcu legislatívu EÚ o právach zvierat a zabezpečiť, aby súvisiace oblasti politík EÚ (poľnohospodárstvo, výskum…) plne brali do úvahy tento aspekt. Medzi iniciatívami akčného plánu, zverejneného v januári 2006, je aj označovanie potravín v EÚ ako „neporušujúce práva zvierat“ s cieľom podporiť predaj produktov, napríklad kurčiat, ktoré sú chované v súlade so zásadami práv zvierat.

Podľa nedávneho prieskumu Eurobarometra o prístupe spotrebiteľov k právam poľnohospodárskych zvierat 43% občanov pri nákupe mäsa berie do úvahy podmienky chovu zvierat. V rámci EÚ-25 však existujú značné rozdiely, nové členské štáty tejto otázke na rozdiel od škandinávskych a germánskych krajín venujú málo pozornosti.

Prekvapivo až 75% všetkých občanov EÚ verí, že prostredníctvom svojho výberu pri nákupe môžu ovplyvniť životné podmienky zvierat, a prieskum ukázal, že majú ťažkosti s pochopením, čo znamená systém potravinovej produkcie, neporušujúci práva zvierat. Označovanie produktov sa považuje za dobrý spôsob pomoci spotrebiteľom informovane sa rozhodovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA