Vtáčia chrípka na nemeckej farme i v Škótsku

Nemecko je po Francúzsku druhou krajinou EÚ, ktorá potvrdila výskyt smrteľnej nákazy vtáčou chrípkou na hydinárskej farme v Sasku. V regióne neboli spozorované žiadne divo žijúce vtáky, prenášajúce H5N1, a choré moriaky pochádzajú z uzavretého chovu. V Škótsku zas našli mŕtvu labuť.

 

Krátka správa

Na hydinovej farme v strednom Nemecku blízko Lipska bol zaznamenaný výskyt vysoko nákazlivého vírusu vtáčej chrípky H5N1. Nemecké národné referenčné laboratórium potvrdilo, že ide o kmeň H5N1, a vzorky preskúma aj referenčné laboratórium EÚ vo Veľkej Británii.

Všetkých 8 000 moriakov, 5 000 husí a 3300 sliepok z nakazenej farmy bolo zlikvidovaných a na okolitých farmách sú zavádzané prísne monitorovacie a kontrolné opatrenia. Okolo miesta výskytu bude ustanovená 3-kilometrová ochranná zóna, v ktorej musí byť hydina držaná v uzavretých priestoroch. V 10-kilometrovej pozorovacej zóne budú na jednotlivých farmách sprísnené biobezpečnostné opatrenia a zakázaný lov divo žijúceho vtáctva.

Nie je známe, akým spôsobom sa moriaky z uzavretého chovu nakazili v regióne, v ktorom sa doteraz neobjavila nákaza H5N1 u voľne žijúceho vtáctva. Vedecký časopis Nature nedávno upozornil na možnosť šírenia infekcie mačkovitými šelmami.

„Nevylučoval by som možnosť šírenia vírusu H5N1 nakazenou mačkou na hydinovej farme,“ vyhlásil predseda Friedrich-Lőfflerovho inštitútu – Federálneho inštitútu pre výskum zdravia zvierat Thomas Mettenleiter pre denník Sűddeutsche Zeitung.

Výskyt nebezpečného vírusu H5 potvrdili predbežné testy aj u uhynutej labute v škótskom Fife, neďaleko mesta St. Andrews. V prípade potvrdenia, že ide o kmeň H5N1, Veľká Británia zvažuje zavedenie zákazu otvorených chovov hydiny.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA