Vtáčia chrípka opäť útočí

V Ankare boli hospitalizovaní traja ľudia s podozrením na infekciu smrteľným typom vírusu vtáčej chrípky H5N1. Vtáčia chrípka sa šíri smerom na západ rýchlejšie, než sa očakávalo. V provincii Van už zanechala tri obete.

 

Krátka správa

Predstavitelia tureckého hlavného mesta cez víkend oznámili, že v Ankare boli hospitalizované dve deti vo veku päť a osem rokov a jeden dospelý po tom, čo sa predbežné testy na nákazu smrteľným vírusom vtáčej chrípky H5N1 ukázali ako pozitívne.

Podľa agentúry AFP bol vírus objavený aj u hydiny v istanbulskom regióne, ktorý susedí s EÚ. Z Istanbulu prišli v nedeľu 8. januára správy o uhynutí množstva hydiny. Hovorca tureckého ministerstva poľnohospodárstva Faruk Demirel potvrdil, že testy vzoriek z uhynutej hydiny boli pozitívne na vtáčiu chrípku, no zatiaľ nebolo potvrdené, či ide o vysoko nákazlivý kmeň H5N1.

Výskyt ďalších prípadov naznačuje, že vírus sa šíri smerom na západ rýchlejšie, než sa očakávalo. V kurdskej dedine Dogubayazit neďaleko mesta Van na východe Turecka zomreli minulý týždeň v dôsledku vírusu H5N1 15-ročný chlapec a jeho 14-ročná sestra. Turecké ministerstvo zdravotníctva oznámilo aj tretiu smrť, pravdepodobne spôsobenú vírusom H5N1. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o 6-ročné dievča, sestru prvých dvoch obetí, ktoré zomrelo 6. januára.

Irán podľa agentúry Anatolia state news 8. januára uzavrel jeden z hraničných prechodov na hranici s Tureckom, aby tak zabránil šíreniu vírusu do krajiny. Hlavný ruský hygienik Genadij Onšičenko varoval pred cestovaním do Turecka. „Naliehavo žiadam ruských občanov, aby necestovali do Turecka, najmä do východnej provincie Agri a mesta Dogubayazit… kde je situácia obzvlášť alarmujúca,“ uviedol pre Interfax.

Európska komisia v sobotu 7. januára vyhlásila, že zákaz dovozu živej hydiny a hydinových výrobkov z Turecka, prijatý začiatkom októbra 2005, zostane v platnosti. Experti z WHO, Európskej komisie, Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), Svetovej organizácie pre zdravie zvierat a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) 7. januára navštívili postihnuté oblasti.

Od januára 2004 bolo zaznamenaných 144 prípadov výskytu nákazy vírusom H5N1 u ľudí v šiestich krajinách: Turecko, Vietnam, Thajsko, Kambodža, Indonézia a Čína.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA